Bardzo prosze o dwa wypracowania na temat:
-Na podstawie fragmentu powieści B. Prusa Lalka i całości utworu scharakteryzuj uczucie Wokulskiego do Izabeli.
-Na podstawie zamieszczonego poniżej fragmentu Lalki B. Prusa i całości utworu scharakteryzuj Wokulskiego jako człowieka przełomu epok i idealistę

1

Odpowiedzi

2010-04-03T09:41:08+02:00
Wokulski zakochał się w izabeli od pierwszego wejrzenia. Kupiec pragnął zdobyć serce ukochanej. Dąrzył do pomnożenia swojego majatku a także zabiegał o przyjęcie go do grona burżuazji. Stanisław był zdolny do wszelkich poświęceń, w pewnym momencie uratował ukochaną i jej ojca przed wyrzuceniem z domu regulując ich długi u Żydów.Dla Izabeli podporządkował swoje życie i plany. Wokulski idealizował uczucie jak i obdarzona nim kobietę. Nieszczęśliwa miłość zmieniła go z człowieka rozsądnego i krytycznego w zakochanego do szaleństwa romantyka. Stał się człwoeikeim rozdartym wewnętrznie co przyczyniło sie do narastania życiowych dramatów. " I ja mam niby to ja kochać? Głupstwo! Przez rok cierpiałem na jakąś chorobęmózgową, a zdawało mi się, że jestem zakochany". Izabela doprowadza go do załamania psychicznego i próby samobójstwa.
Przez tą romantyczna miłość stał sie człowiekiem bogatym, sławnym, docenianym, ale nie spełnił swych marzeń co do bycia naukowcem.
4 4 4