Daje naj !
Na podstawie przeczytanych fragmentów opisz w kilku zdaniach dzieje św. Wojciecha.
Oto fragmenty :

Zgodnie ze swym pragnieniem, prosił święty mąż króla polskiego o uwolnienie go od siebie i o przewodnika, który by zaprowadził do aż na Pomorze, aby tam opowiadał o Chrystusie [...]
Uprosiwszy więc rzeczonego księcia o pozwolenie, przywieziony został statkiem do Prus. Zatrzymał się u jakiegoś Prusa, który znał język polski, nawrócił go szybko na wiarę i uczył się u niego języka Prusów [...] Wkrótce ten przystąpił do ofiarowania. Przyglądali się temu niegodni poganie i bezrozumnymi głosami tak między sobą mówili: Oto jest złoczyńca ów chrześcijanin, który wobec nas, mu złorzeczących modły swoje odprawia, aby nas uśmiercić lub zaczarować. Chodźmy i zabijmy do dla dobra naszego i naszego kraju. [...][...] cesarz Otto Rudy przybył do [grobu] św. Wojciecha dla modlitwy i pojednania, a zarazem w celu poznania sławnego Bolesława, jak można o tym dokładniej wyczytać w księdze o męczeństwie [tego] świętego. Bolesław przyjął go tak zaszczytnie i okazale, jak wypadało przyjąć króla, cesarza rzymskiego i dostojnego gościa. Albowiem na przybycie cesarza przygotował przedziwne [wprost] cuda; najpierw hufce przeróżne rycerstwa, następnie dostojników rozstawił, jak chóry, na obszernej równinie, a poszczególne, z osobna stojące hufce wyróżniała odmienna barwa strojów. [...] za czasów Bolesława każdy rycerz i każda niewiasta dworska zamiast sukien lnianych lub wełnianych używali płaszczy z kosztownych tkanin, a skór, nawet bardzo cennych, choćby były nowe, nie noszono na jego dworze bez [podszycia] kosztowną tkaniną i bez złotych frędzli. Złoto bowiem za jego czasów było tak pospolite u wszystkich jak [dziś] srebro, srebro zaś było tanie jak słoma. [...]


[...] Następnie cesarz, dowiedziawszy się o cudach, które Bóg zdziałał przez upodobanego sobie męczennika Wojciecha, wyruszył tam pospiesznie gwoli modlitwy. [...]

Zad 2. Napisz wypracowanie na jeden z podanych tematów.
* Ta osoba zasługuje na miano współczesnego rycerza. (Charakterystyka)
* Ciekawie byłoby żyć w średniowieczu. (Opowiadanie z narracja pierwszosobową)

1

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-04-02T21:56:30+02:00
1. Święty Wojciech prosił króla Polski o uwolnienie oraz o przewodnika, który zaprowadziłby go nad Pomorze, żeby ten mógł opowiadać o dziejach Chrystusa i mógł nawracać innych.
Kiedy udało mu się przekonać księcia do swoich racji, został przywieziony do Prus. Zatrzymał się u pewnego mężczyzny umiejącego mówić po Polsku. Święty Wojciech postanowił zacząć od niego i nawrócił go. Wojciech postanowił uczyć się języka Prusów, by móc lepiej wytłumaczyć im wiarę w Chrystusa. Kiedy Prus, u którego mieszkał Wojciech przystąpił do ofiarowania widzieli to poganie i zwrócili się zgodnie jednym głosem- sądzili, że chce ich zaczarować, a, żeby tego uniknąć, dla "dobra swojego kraju" postanowili go zabić. Tak zmarł święty Wojciech.
Kiedy cesarz Otto Rudy przybył do grobu św. Wojciecha dla modlitwy i pojednania odwiedził króla Bolesława. Król przyjął go bardzo zaszczytnie; przywieziono dostojników, hufce rycerstwa. Za czasów Bolesława każdy rycerz zamiast sukien lub płaszczy nosili skóry i kosztowne tkaniny.
Kiedy cesarz dowiedział się co Bóg zrobił poprzez Wojciecha zaczął się gorliwie modlić.

2. Ta osoba zasługuje na miano współczesnego rycerza.

Uważam, że na miano współczesnego rycerza zasługuje Jan Paweł II. Karol Wojtyła był mężczyzną prawym oraz uczciwym. Często przemawiał do ludzi i umiał porozumieć się z młodzieżą. Zwiedził wiele krajów, był osobą wybitnie uzdolnioną; znał ponad 20 języków obcych. Nigdy nie narzucał innym swojego zdania i szanował decyzje innych. Jednak Karol Wojtyła nie był tylko zwykłym człowiekiem. Stał się papieżem dzięki temu, że miał wielu zwolenników, że znał się na ludziach i przebaczał. Zawsze. Nigdy nie skazywał nikogo na potępienie. Bronił wszystkich- nawet tych złych, którzy go krzywdzili, bo głęboko wierzył, że każdy człowiek ma w sobie dobro.
Sądzę, że Jan Paweł II zasługuje na powszechny szacunek. Dla mnie jest osobą, która umiała powiedzieć co jest dobre, a co złe, a nadto wybrańcem losu, który dzięki swojej sile przebicia postawił na nogi niejednego człowieka.
Moim zdaniem każdy powinien to on jest współczesnym rycerzem- chroniącym honoru państwa i dbającym o dobro innych.

Mam nadzieję, że pomogłam.
Pozdrawiam ;)

21 3 21