Muszę zrobić projekt w którym opiszę wędrówki bohaterów z 5 wybranych lektur szkolnych.
Musi się tam znaleźć tytuł, autor oraz uzasadnienie/przedstawienie podróży.(krótkie)
Muszą to być lektury z gimnazjum lub podstawówki dlatego wybrałam "Hobbita", "Mały Książę i Róża", "Mit o Dedalu i Ikarze", "W pustyni i w puszczy" oraz "Latarnik" lub "Pan Tadeusz" lub "Latarnik"
Z góry dziękuję :)

1

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-04-03T16:50:42+02:00
Wędrówka jest częścią życia człowieka. Niektórzy wędrują z przymusu, inni sami chcą wyruszyć na wyprawę swojego życia.
(Opisując jaką rolę odgrywa wędrówka w naszym życiu posłużę się przykładem bohaterów lektur).
Powieść Tolkiena "Hobbit" opisuje jedną wielką wędrówkę Bilba Bagginsa, który jest głównym bohaterem książki. Bilbo nie chciał uczestniczyć w wyprawie, ale nie ośmielił się zawrócić. Jego wędrówka była trudna - ciężkie plecaki, niedobór jedzenia, ciągłe niebezpieczeństwa. W trakcie wyprawy Bilbo zmienia się. Roczna wędrówka, która była częścią jego długiego życia, zmieniła go na lepsze oraz pozwoliła poznać wielu nowych przyjaciół.
Opowiadanie "Mały Książę" napisane przez A. de Saint Exupely ma znaczenie dosłowne i przenośne. Książkę tę mogą czytać dzieci, jak i młodzież i dorośli. Dla każdego ma inne znaczenie.
Mały Książę opuścił swoją planetę, bo chciał poznać innych przyjaciół - miał dość róży, która ciągle od niego czegoś wymagała. Przez swoją wędrówkę Książę odkrywa, że dorośli są egoistyczni, myślą tylko o pieniądzach i zachwycają ich tylko duże liczby, które świadczą, o tym ile czegoś posiadają. Mały Książę odkrywa, że jest wiele róż takich jak Róża na jego planecie. Nauczany przez lisa, dowiaduje się, uczy się, co to jest przyjaźń, w wyniku czego wraca na swoją planetę stęskniony za różą - zrozumiał, że jest z nią oswojony ( a jak mówił lis, jak kogoś oswoisz to potem będziesz za nim tęsknił.)Wędrówka Małego Księcia nauczyła go wielu rzeczy. Miała charakter lekcji.
Mit o "Dedalu i Ikarze" jest to mit, który porusza nasze serca. Dedal z tęsknoty do ojczyzny buduje skrzydła dla siebie i Ikara. Nieposłuszny Ikar z płonącymi skrzydłami spada wprost do morza. Pytamy: dlaczego to zrobił? Nie wiadomo... Wiemy jednak, że nie słuchanie rad starszych, doświadczonych ludzi może skończyć się dla nas tragicznie. Tutaj wędrówką można uznać chęć powrotu Dedala do ojczyzny lub głupotę Ikara. Myśli Dedala o ojczyźnie sprawiły, że zbudował skrzydła... a głupota jaką symbolizuje Ikar to droga, która jest dla nas drogą do nikąd.
"Latarnik" Henryka Sienkiewicza to opowiadanie o mężczyźnie, który szuka sobie miejsca w świecie. W końcu po latach tułaczki znalazł pracę latarnika. Pracę dla odpowiedzialnych samotników. Mężczyźnie podobała się ta praca, jednak gdy zaczął czytać "Pana Tadeusza" pewnego wieczoru zapomniał zapalić latarnię, przez co statek utknął na mieliźnie. Mężczyzna stracił pracę i był skazany na dalszą tułaczkę. Ten człowiek wędrował i będzie wędrował przez resztę swojego życia. Na jego przykładzie można powiedzieć, że życie to wędrówka.
"W pustyni i w puszczy" Henryka Sienkiewicza to opowieść przygodowa. Film ogląda się bardzo przyjemnie, ale chyba nikt nie chciałby znaleźć się na miejscu Stasia i Nel. Porwane rodzeństwo(?) wędruję przez pustynie. Napotykają na wiele przeszkód: choroba Neli, niedostatek wody itp. Idą przed siebie nie tracąc nadziei. W końcu odnajdują ich rodzice.
Oni przebyli wędrówkę, o której chcieliby zapomnieć. Na ich przykładzie wędrówka była czymś starszym, czymś czego na pewno nie będą chcieli nigdy w życiu powtórzyć.
Wędrówka w życiu człowieka ma wiele znaczeń. Jedna zmienia człowieka(hobbit), inna sprawia, że człowiek jest nieszczęśliwy (Latarnik), kolejna uczy (Mały Książę, Mit o Dedalu i Ikarze), jeszcze inna jest częścią naszego życia, o której chcemy zapomnieć, ale która sprawia, że ludzie stają się sobie bliżsi (W pustyni i w puszczy).


Mam nadzieję, że choć w części spełniłam Twoje wymagania. Śmiało zmieniaj i kombinuj z treścią. Wydaje mi się, że podsunęłam Ci jakiś pomysł.
1 5 1