Odpowiedzi

2010-04-03T10:28:11+02:00
W moim domu panuje parę zwyczajów.
Zbliżają się święta Wielkanocne, już z Babcią i moją siostrą robimy dla każdego z rodziny własnoręczne palemki na Niedzielę palmową. Nie mogę się doczekać malowania i ozdabiania pisanek - jak co roku bierzemy z Anką- moją siostrą udział w konkursie na najpiękniejsze pisanki, który organizuje nasz wiejski kościółek. W pierwszy dzień wiosny idziemy ze szkołą topić marzannę. Jak zawsze są wtedy organizowane rożne konkursy i zabawy.
Cała rodzina już szykuje się i niecierpliwie czeka na Wielkanoc. W te dni zjeżdża się cała moja rodzina, trwają wielkie porządki, razem z mamą pieczemy babki. W śmigus dyngus idziemy na boisko szkolne z moimi znajomymi oblewać się wodą. Nie mogę się doczekać.


Nie mam więcej pomysłów, może sama coś dodaj, trochę pozmieniaj według własnego uznania :) mam nadzieje, że chociaż troszkę pomogłam.
3 3 3
Najlepsza Odpowiedź!
2010-04-03T10:40:58+02:00
Wielki tydzień zaczynamy Niedzielą Palmową.Poswięconą palemką biję letko domowników,aby zapewnić szczęście przez cały rok.
Przedz świętami robię wielkie porządki,by mieszkanie lśniło czystością
W środę jest ,tekże ważne święto ,topienie Judzasza.Zrobionego np;ze słomy i starych ubrań.
Kiedy milkły kościelne dzwony, rozlegał się dźwięk kołatek. Obyczaj ten był okazja do urządzania psot. Młodzież biegała po mieście z grzechotkami, hałasując i strasząc przechodniów. Do dziś zachował się zwyczaj obdarowywania dzieci w Wielkim Tygodniu grzechotkami.
Wielka Sobota była dniem radosnego oczekiwania. Koniecznie należało tego dnia poświęcić koszyczek (a wielki kosz) z jedzeniem. Nie mogło w nim zabraknąć baranka (symbolu Chrystusa Zmartwychwstałego), mięsa i wędlin (na znak, że kończy się post). Święcono też chrzan, – bo „gorycz męki Pańskiej i śmierci została zwyciężona przez słodycz zmartwychwstania”, masło – oznakę dobrobytu – i jajka – symbol narodzenia.
Lany poniedziałek, śmigus-dyngus, święto lejka – to zabawa, którą wszyscy doskonałe znamy. Oblewać można było wszystkich i wszędzie. Zmoczone tego dnia panny miały większe szanse na zamążpójście. A jeśli któraś się obraziła – to nieprędko znalazła męża. Wykupić się można było od oblewania pisanką – stąd każda panna starała się, by jej kraszanka była najpiękniejsza. Chłopak, wręczając tego dnia pannie pisankę, dawał jej do zrozumienia, że mu się podoba.
Wyrazem wielkanocnej radości rodziny może być po zakończeniu śniadania, wspólna zabawa – zwana szukaniem zajączka, czyli małej niespodzianki dla każdego.

2 4 2