1.Wyjaśnij dlaczego grunty orne mają niewielki udział w strukturze użytkowania ziemi w Azji

2.Podaj trzy przykłady bogactw naturalnych w Azji,które mają dominujące znaczenie dla górnictwa tego kontynentu oraz wymień państwa na terenie których te bogactwa są eksploatowane.

3.Scharakteryzuj państwa nazywane "tygrysami azjatyckimi" czyli np.Singapur i te inne.(dominujące gałęzie przemysłu itp.)

1

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-04-03T17:32:02+02:00
1 . Ponieważ w Azji jest większość terenów pustynnych , półpustynnych oraz tajga . Dlatego nie ma korzystnych warunków do uprawiania rolnictwa .
2 .
- Ropa naftowa i gaz ziemny . Szacuje się , że jest to 70 % zasobów światowych . ( (Azja Południowo-Zachodnia, Zachodnia, Centralna i Południowo-Wschodnia )
- węgiel kamienny występuje w północno - wschodnich Chinach . Korei Południowej i Północnej , na półwyspie Indyjskim oraz w Kazachstanie i Południowej Syberii .
- złoża Uranu ( Azja Środkowa )
3 . Tygrysy Azjatyckie to najszybciej rozwijająca się grupa państw , tego kontynentu ( np. Korea Południowa , Tajwan , Hongkong i Singapur . W krajach tych celem gospodarki jest uprzemysłowienie i rozwój eksportu , których podstawę stanowią wykwalifikowani pracownicy wytwarzający wyroby doskonalej jakości . W strategii rozwoju "tygrysów" Azji wykorzystuje się kapitał oraz technologię wysoko rozwiniętych państw .