6. Albinotyczny, chory na hemofilię mężczyzna z grupą krwi O poślubia kobietę o normalnej pigmentacji z grupą krwi AB, u której w rodzinie nigdy nie było hemofilii. Jakiego potomstwa można spodziewać się w tym małżeństwie?
7. Chory na hemofilię mężczyzna ożenił się ze zdrową kobietą, której ojciec był hemofilitykiem. Jakiego potomstwa można się spodziewać? Hemofilia jest uwarunkowana genem recesywnym. (chorzy, zdrowi, nosiciele wraz z odpowiednia płcią)
8. Chory na hemofilię daltonista z grupą krwi AB poślubia kobietę z grupą krwi O i o normalnym widzeniu, u której w rodzinie nigdy nie było hemofilii. Jakiego potomstwa można spodziewać się w tym małżeństwie?
9. Skrzyżowano muchy Drosophila o następujących genotypach w+L/w+l x wL/Y, gen l jest genem letalnym, w -białe oko, w+ - czerwone oko. (z zapisu wynika, że obie cechy są sprzężone z płcią) Jakie otrzymamy stosunki fenotypowe w pokoleniu F1 i F2 (po skrzyżowaniu wszystkich genotypów otrzymanych w pokoleniu F1)?
10. Skrzyżowano muchy Drosophila o następujących genotypach wL/wl x w+L/Y, gen l jest genem letalnym, w -białe oko. Jakie otrzymamy stosunki fenotypowe w pokoleniu F1 i F2 (po skrzyżowaniu wszystkich genotypów otrzymanych w pokoleniu F1)?
11. U świnek morskich gen dominujący C odpowiada za czarną barwę sierści, cc za barwę brązową. Gen E odpowiada za syntezę enzymu, który przekształca bezbarwny substrat w barwnik, gen ee oznacza brak enzymu, zwierzę jest albinosem. Jakie fenotypy otrzymano w pokoleniu F1 po skrzyżowaniu świnki brązowej ze świnką białą ?
12. Mężczyzna z grupą krwi A, którego matka miała grupę krwi O, poślubia kobietę z grupą krwi B. Jakie jest prawdopodobieństwo, że ich dzieci mogą mieć grupę krwi O? Odpowiedź uzasadnij.

1

Odpowiedzi

2010-04-04T19:28:25+02:00
6. a-chory na albinizm
A-zdrowy na albinizm
h- chory na hemofile
H-zdrowy na hemofilie
P: aaXhYi0i0 x AAXHXHiAiB
G(czyli gamety zapisz je w kólku): aXhi0, aYi0 x AXHiA, AXHiB
F1: AaXHXhiAio, AaXHXhiBio, AaXHYiAi0, AaXHYiBi0
Odp:Czyli tak: dziewczynka zdrowa na albinizm i na hemofile(ale nosicielka na te dwie choroby) z grupa krwi A; dziewczynka zdrowa na albinizm i hemofilie (nosicielka tych dwoch chorob) z grupa krwi B; chlopiec zdrowy na albinizm ale nosciel tego genu, zdrowy na hemofilie z grupa krwi A; chlopiec zdrowy na albinizm(tylko nosiciel) i zdrowy na hemofilie z grupa krwi B.

7. h- gen odpowiedzialny za hemofilie (pamietaj ze on lezy tylko na chromosomie X)
kobieta nie ma hemofili ale jej ojciec mial wiec jest nosicielka
P: XhY x XHXh
g: Xh,Y x XH,Xh
F1: XHXh, XhXh, XHY, XhY
Odp: dziewczynka noscielka, dziewczynka chora (teoretycznie, poniewaz kobiety nie choruja na hemofilie[ moglby sie wtedy wykrwawic np. przy porodzie lub miesiaczce]), chlopiec zdrowy i chlopiec chory