Proszę jak ktoś odpowiada to na wszystkie pytania! :>
1. Wymień 5 form muzycznych charakterystycznych w twórczości Chopina.
2. Jaka muzyka najbardziej inspirowała Chopina?
3. Kidy Chopin dowiedział się o upadku powstania listopadowego, skomponował słynną etiudę. Podaj jej tytuł.
4. Chopin zmarł 17 października 1849 roku. Jego serce zostało przewiezionę przez siostrę Ludwikę do kraju. Gdzie znajduje się grób Chopina, a gdzie zostało złożone jego serce?
5. Kto napisał o Chopinie 18 października 1849 roku w Nekrologu w Dzienniku polskim słowa: "Rodem Warszawianin, sercem Polak, a talentem świata obywatel"?
6. Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Chopina jest jednym z najważniejszych i najbardziej prestiżowych konkursów muzycznych na świecie. W którym roku odbył się 1 konkurs Chopinowski i kto był jego inicjatorem?
7. Gdzie i co ile lat odbywają się konkursy dla młodych pianistów na najlepsze wykonanie utworów Chopinowskich?
8. W wielu obiektom, budowlom, imprezom oraz wytworom - myśli ludziej nadaje sie imię Chopina. Na powierzchni jakiej planety znajduje się krater, któremu nadano nazwę "Chopin"? Który port lotniczy w Polsce nosi imię Chopina?
9. W jakim polskim mieście otwarto najbardziej nowoczesne muzeum Chopina?

2

Odpowiedzi

2010-04-03T13:21:52+02:00
Fryderyk Chopin urodził się 1 marca (albo według niektórych historyków 22 lutego)
1810 we wsi Żelazowa Wola na Mazowszu. Jego ojciec Mikołaj był Francuzem z Lotaryngii, który przywędrował do Polski w 1787 roku, wraz z wracającym do kraju Janem Adamem Weydlichem. Weydlich zarządzał dobrami hrabiego Michała Paca we wsi Marainville, skąd pochodził Mikołaj Chopin. Matka Fryderyka, Justyna z Krzyżanowskich, była powinowatą hrabiny Ludwiki Skarbkowej, właścicielki dóbr w Żelazowej Woli. Chopinowie mieszkali w oficynie jej dworu, Mikołaj był guwernerem synów hrabiego. 23 kwietnia Fryderyk Franciszek Chopin został ochrzczony w kościele św. Rocha w niedalekim Brochowie.
1 października Mikołaj Chopin zaczyna uczyć w Liceum Warszawskim i rodzina Chopinów przenosi się do Warszawy.
1816 (Fryderyk ma 6 lat)

Fryderyk rozpoczyna naukę gry na fortepianie u Wojciecha Żywnego, wcześniej muzykowała z nim przy fortepianie matka.
1817 (Fryderyk ma 7 lat)

Chopin komponuje swój pierwszy utwór, który zapisuje ojciec; jest to POLONEZ B-DUR. Powstały w tym samym czasie POLONEZ G-MOLL wychodzi wkrótce drukiem z parafialnej sztycharni nut kościoła Nawiedzenia Najświetszej Marii Panny na Nowym Mieście.
1818 (Fryderyk ma 8 lat)

Pierwszy publiczny występ na koncercie charytatywnym; Chopin gra KONCERT FORTEPIANOWY G-MOLL czeskiego kompozytora Adalberta Gyrowetza
1822 (Fryderyk ma 12 lat)

Koniec lekcji u Wojciecha Żywnego, Chopin rozpoczyna naukę kompozycji u Józefa Elsnera i gry na organach u Wilhelma Würfla.
1824 (Fryderyk ma 14 lat)

Wakacje w majątku rodziny szkolnego kolegi w Szafarni, tradycyjnej wsi mazowieckiej. Fryderyk styka się tu z mazowieckim i żydowskim folklorem, komponuje MAZURKA A-MOLL zwanego "Żydkiem". Później jeszcze kilkakrotnie będzie na wsi, zawsze żywo interesując się muzyką ludową.
1825 (Fryderyk ma 15 lat)

Wychodzi drukiem opus pierwsze Chopina RONDO C-MOLL.
1826 (Fryderyk ma 16 lat)

Chopin rozpoczyna naukę kompozycji u Józefa Elsnera, w warszawskiej Szkole Głównej Muzyki, wchodzącej w skład Uniwersytetu Warszawskiego. Po trzech latach, w końcowej opinii dla ministerstwa Elsner napisze:"Szopen Friderik - szczególna zdatność, geniusz muzyczny".
1829 (Fryderyk ma 19 lat)

Podczas pobytu w Wiedniu Chopin daje dwa koncerty w Kärntnerthortheater. Prasa wiedeńska pisała: "W panu Chopinie poznaliśmy jednego z najznakomitszych pianistów, pełnego delikatności i najgłębszego uczucia".
1830 (Fryderyk ma 20 lat)

Powstaje KONCERT F-MOLL OP. 21, wykonany 17 marca na pierwszym własnym koncercie Chopina, w Teatrze Narodowym pod dyrekcją Karola Kurpińskiego. Maurycy Mochnacki pisze: "Jest cały oddany geniuszowi muzyki, którym tchnie, oddycha".

11 października Chopin daje pożegnalny koncert przed wyjazdem (jak się okaże - na zawsze) z Warszawy do Wiednia i Paryża. W programie nowy KONCERT FORTEPIANOWY E-MOLL OP. 11. W prasie opinia: "Jest to utwór geniusza".

2 listopada Chopin opuszcza Warszawę, żegnany kantatą ZRODZONY W POLSKIEJ KRAINIE Józefa Elsnera.

Wybuch Powstania Listopadowego (29 listopada) zastaje Chopina w Wiedniu. Znajomi i rodzina powstrzymują go przed powrotem do kraju, on sam pisze: "Przeklinam chwilę wyjazdu".
1831 (Fryderyk ma 21 lat)

8 września upada Powstanie Listopadowe. Chopin jest wówczas w Stuttgarcie, gdzie - według tradycji - powstaje ETIUDA C-MOLL OP. 10 NR 12 nazywana "Rewolucyjną".W tym miesiącu przybywa do Paryża
1832 (Fryderyk ma 22 lat)

Pierwszy koncert Chopina w Paryżu, w Salle Pleyel gra KONCERT F-MOLL i WARIACJE NA TEMAT ARII "LA CI DAREM LA MANO" z oDON JUAN Mozarta op. 2. W prasie pisze się o "odrodzeniu muzyki fortepianowej". W lipcu WARIACJE NA TEMAT MOZARTA gra w Lipsku Clara Wieck, słynna wówczas pianistka, żona Roberta Schumanna, który komentując ten utwór, powiedział o Chopinie: "Panowie, czapki z głów, oto geniusz".
1833 (Fryderyk ma 23 lat)

W styczniu Chopin zostaje przyjęty do emigracyjnego Towarzystwa Literackiego Polskiego, kierowanego przez księcia Adama Czartoryskiego. 15 grudnia wraz z Ferencem Lisztem i Ferdinandem Hillerem gra w Konserwatorium Paryskim KONCERT NA TRZY FORTEPIANY Bacha. Hector Berlioz pisze entuzjastycznie o jego grze.
1834 (Fryderyk ma 24 lat)

Chopin odmawia złożenia podania do ambasady rosyjskiej w Paryżu o wydanie paszportu i wybiera status emigranta politycznego. Oznacza to, że nie ujrzy już kraju.
1835 (Fryderyk ma 25 lat)

26 kwietnia w sali Konserwatorium gra z orkiestrą INTRODUKCJĘ i WIELKIEGO POLONEZA ES-DUR OP. 22, odnosząc wielki sukces. W sierpniu Fryderyk spotyka się w Karlsbadzie z rodzicami, którzy przyjechali tutaj na kurację uzdrowiskową
1836 (Fryderyk ma 26 lat)

We wrześniu w Dreźnie oświadcza się siedemnastoletniej Marii Wodzińskiej. Jego oświadczyny zostają przyjęte warunkowo: przez rok ma obowiązywać okres próbny, w którym Chopin ma zadbać o swoje wątłe zdrowie, zmieniając tryb życia. W październiku w Paryżu, w salonie hrabiny Marii d´Agoult, kochanki Liszta, spotyka po raz pierwszy trzydziestodwuletnią wówczas George Sand. Komentuje: "Cóż za antypatyczna kobieta".
1837 (Fryderyk ma 27 lat)

Rodzina Wodzińskich wycofuje się z projektu małżeństwa Chopina z Marią. Na pakiecie listów od Marii Wodzińskiej Chopin pisze: "Moja bieda".
1838 (Fryderyk ma 28 lat)

W maju zbliża się z George Sand, w lipcu Eugene Delacroix szkicuje ich wspólny portret, w październiku wyjeżdżają razem na Majorkę, gdzie ma się dopełnić ich romans. Pozostaną tam do lutego przyszłego roku, mieszkając między innymi w opustoszałym klasztorze kartuzów w Valldemosie. Chopin, ze względu na wilgotny klimat i zimową porę, podupada na zdrowiu. Na Majorce ukończone zostaje jedno z największych osiągnięć twórczych Chopina, cykl 24 PRELUDIÓW.
1839 (Fryderyk ma 29 lat)

Po opuszczeniu Majorki kolejne trzy miesiące Chopin i George Sand spędzają w Marsylii. Stąd robią wycieczkę do Genui, po czym jadą do posiadłości George Sand w Nohant, w środkowej Francji. Tutaj powstaje SONATA B-MOLL z MARSZEM ŻA�?OBNYM. Chopin studiuje DAS WOHLTEMPERIERTE KLAVIER Jana Sebastiana Bacha. W październiku wraca do Paryża, związek z George Sand utrzymuje w tajemnicy.
1840 (Fryderyk ma 30 lat)

Razem z George Sand uczęszcza na wykłady Adama Mickiewicza w College de France.
1841 (Fryderyk ma 31 lat)

Lato w Nohant. Chopin będzie tu spędzał kolejne lata do 1846 roku.
1842 (Fryderyk ma 32 lat)

Po występie w Salle Pleyel ukazują się entuzjastyczne recenzje: "Chopin osiągął swój szczyt".
1844 (Fryderyk ma 34 lat)

Spotkanie z siostrą Ludwiką i jej mężem w Paryżu, wspólny pobyt w Nohant.
1845 (Fryderyk ma 35 lat)

Podczas pobytu w Nohant dochodzi do pierwszych poważniejszych nieporozumień z George Sand i jej synem Maurycym.
1846 (Fryderyk ma 36 lat)

W lutym wraz z George Sand bierze udział w balu u książąt Czartoryskich na rzecz emigrantów polskich. Po raz ostatni spędza lato w Nohant, gdzie dochodzi do gwałtownych konfliktów. Powstają wówczas NOKTURNY OP. 62 i MAZURKI OP. 63.
1847 (Fryderyk ma 37 lat)

W gwałtownym sporze George Sand z córką Solange Chopin bierze stronę córki.
1848 (Fryderyk ma 38 lat)

16 lutego daje w Salle Pleyel ostatni koncert w Paryżu. Recenzje są entuzjastyczne.4 lutego dochodzi do przypadkowego, ostatniego spotkania Chopina z George Sand. Od kwietnia do listopada przebywa w Anglii i Szkocji, gdzie koncertuje i udziela lekcji. 16 listopada w Londynie gra po raz ostatni publicznie.Pisze ostatnie ukończone utwory: WALCA A-MOLL i MAZURKA G-MOLL
1849 (Fryderyk ma 39 lat)

Powstają szkice ostatniego, niedokończonego utworu, MAZURKA F-MOLL. Po dwóch krwotokach 22 czerwca lekarz stwierdza u Chopina ostatnie stadium gruźlicy. 9 sierpnia przyjeżdża do Paryża siostra Ludwika z mężem i córką. 15 października Delfina Potocka śpiewa dla Chopina. Prosi, by jego serce po śmierci wyjęto z ciała i przewieziono do Polski. 17 października o godzinie drugiej w nocy Chopin umiera. 18 października po sekcji zwłok zabalsamowane ciało zostaje złożone w krypcie kościoła św. Magdaleny. 30 października odbywają się uroczystości pogrzebowe w kościele św. Magdaleny. Ciało Chopina zostaje złożone na cmentarzu Pere Lachaise. Siostra Ludwika zabiera serce kompozytora do Polski. Umieszczono je w filarze kościoła św. krzyża na Krakowskim Przedmieściu. W 1880 roku odsłonięto tam epitafium wyrzeźbione przez Leandro Marconiego.
1 5 1
Najlepsza Odpowiedź!
2010-04-03T13:36:53+02:00
1. Fryderyk Chopin komponował polonezy, mazurki, nokturny, preludia i Sonaty.
2. Inspirował go Jan Sebastian Bach, Joseph Haydan, Wolfgang Amadeusz Mozart i Johann Nepomuk Humml.
3. Fryderyk Chopin skomponował wtedy Etiudę rewolucyjną
4. Grób Chopina znajduje się w paryskim cmentarzu Pere Lachaise, jego serce zaś w kościele św. Krzyża w Warszawie.
5. Te słowa napisał Cyprian Kamil Norwid.
6. Pierwszy konkurs Chopinowski odbył się w 1927 roku. Jego inicjatorem był Jerzy Żurawlew.
7. Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina odbywa się co 5 lat w Warszawie.
8. Krater noszący nazwę Chopin znajduje się na Merkurym. Port lotniczy Warszawa-Okęcie również nosi jego imię.
9. Najbardziej nowoczesne muzeum Chopina otwarto w Warszawie.

Mam nadzieję, że pomogłam :)
Pozdrawiam.
1 5 1