Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-04-03T14:41:16+02:00
Komputer od tradycyjnego kalkulatora odróżnia zdolność wykonywania wielokrotnie, automatycznie powtarzanych obliczeń, wg algorytmicznego wzorca zwanego programem,gdy tymczasem kalkulator może zwykle wykonywać tylko pojedyncze działania.
Właściwie wszystkie współczesne komputery to maszyny elektroniczne. Próby budowania komputerów optycznych, optoelektronicznych. W Polsce zdecydowana większość komputerów osobistych to konstrukcje różnych producentów oparte o procesor x86 i 64 bity, system operacyjny z serii Microsoft Windows. Z powodu historycznych nazywane są pecetami ze względu na zgodność z IBM-PC. Poza tym są jeszcze komputery Mac firmy Apple, oraz maszyny wyposażone w różne odmiany Linuksa.
Płyta główna jest jednym z najważniejszych elementów wewnętrznych komputera. Wyposażona w zamontowane na stałe układy i gniazda, w których można osadzić takie elementy, jak mikroprocesor, pamięć lub karty rozszerzeń(graficzne, muzyczne, sieciowe).Do płyty głównej podłącza się napęd CD-ROM, stacje dyskietek czy dyski twarde. Istotnym elementem płyty głównej jest magistrala, którą można sobie wyobrazić jako autostradę, zapewniającą możliwość przepływu danych- czyli komunikowania się poszczególnych podzespołów. Magistrala ma ogromne znaczenie dla wydanej pracy całego zestawu. Procesor to układ elektroniczny będący najważniejszym elementem komputera,często nazywany jego sercem albo mózgiem. Wykonuje on polecenia programów, przetwarza dane i nadzoruje prace. Karty rozszerzeń umożliwiają wykonanie określonych zadań np. wyświetlanie obrazu, odtwarzanie dźwięku. Karta dźwiękowa umożliwia rejestrację i odtwarzanie dźwięku. Do karty dźwiękowej można podłączyć inne urządzenia na przykład keyboard, syntezator. Zaś karta graficzna generuje odpowiedni sygnał dla ekranu monitora. Podstawowym zadaniem karty graficznej jest przechowywanie informacji o tym jak powinien wyglądać obraz na ekranie monitora i odpowiednim sterowaniu monitorem. Karta sieciowa służy do przekształcania pakietów danych w sygnały, które są przesyłane w sieci komputerowej. Karta telewizyjna umożliwia rejestrację przetwarzanie i odtwarzanie obrazu telewizyjnego. Często posiada komplet wejścia i wyjścia.
Pamięć ROM to pamięć tylko do odczytu rodzaj pamięci urządzenia elektrycznego, w szczególności komputera. Zawiera ona stałe dane potrzebne w pracy.
Pamięć RAN podstawowy rodzaj pamięci cyfrowej. Choć nazwa sugeruje, że oznacza to każdą pamięć bezpośrednim dostępie do dowolnej komórki pamięci.
Płyta CD to poliwęglany krążek z zakodowaną cyfrą informacją do bezkontaktowego odczytu światłem lasera optycznego.
CD-R jet to płyta z możliwością jednokrotnego zapisu
oraz wielokrotnego odczytu.
CD-RW płyta do z możliwością wielokrotnego nagrywania zapomocą odpowiedniej nagrywarki.
DVD to standard zapisu danych na optycznych nośniku danych, podobnym do CD-ROM lecz o większej pojemności uzyskanej dzięki zwiększeniu gęstości zapisu.
Napęd ZIP to rodzaj napędu i nośnika danych używanego głównie do tworzenia kopii zapasowej danych. Dysk twardy to jeden z typów urządzeń pamięci masowej.
Klawiatura jest to uporządkowany zestaw klawiszy służący do ręcznego sterowania urządzeniami. Mysz to urządzenie używane podczas pracy z interfejsem graficznym systemu komputerowego. Skaner służy do odczytywania kodu paskowego lub magnetycznego. Zaś nośnik danych to przedmiot na którym możliwe jest fizyczne zapisywanie danych.
Monitor służy do bezpośredniej komunikacji operatora z komputerem. Drukarka służy do przenoszenia danego tekstu lub obrazu na różne nośniki. Głośniki przekształcający prąd elektryczny w falę akustyczną. Idealny głośnik przekształca zmienny prąd elektryczny o odpowiedniej częstotliwości na falę akustyczną. Słuchawki jest to przetwornik elektroakustyczny, mający za zadanie przekształcenie sygnału elektrycznego w słyszalną falę dźwiękową