Odpowiedzi

2010-04-03T14:47:17+02:00
WIELKANOC, najważniejsze i najstarsze święto chrześcijaństwa, obchodzone na pamiątkę Zmartwychwstania Chrystusa – początkowo w dniu żydowskiej Paschy, a od soboru w Nicei (325) w pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni Księżyca (tj. między 21 marca a 25 kwietnia). Obchody religijne Wielkanocy rozpoczyna odbywająca się wczesnym rankiem procesja i msza, w Kościele katolickim zwana rezurekcją, w prawosławnym – jutrznią. W tym dniu spożywa się uroczyste śniadanie w gronie rodzinnym, poprzedzone składaniem sobie życzeń. Wielkanoc wieńczy okres Wielkiego Postu i poprzedzający ją Wielki Tydzień. Jest czasem radości (symbolizuje ją biały kolor szat liturgicznych). Z Wielkanocą wiążą się liczne religijne i ludowe obrzędy (święcenie pokarmów, pisanki, śmigus-dyngus).
Święta Wielkanocne mają bogatą tradycję. Są niezwykle barwne, towarzyszy im wiele obrzędów. Po wielkim poście – kiedyś bardzo ściśle przestrzegany – ludzie z niecierpliwością czekali na odmianę. O wielu wielkanocnych obyczajach pamiętamy także dzisiaj. Dzięki nim świąteczne dni są bardziej radosne.
2010-04-03T14:48:02+02:00
Jednym z tradycji w całej Polsce istnieją różnorodne tradycje dotyczące Wielkanocy. Na wschodzie Polski urządza się wyścigi w turlaniu jajek po pochyłościach oraz walki jajek. te ostatnie polegają na uderzaniu jajka o jajko i sprawdzeniu, kto jest właścicielem jajka o twardszej skorupce. Zdradzę, że sama skorupka nie wystarcza.

Porządki w domach powinny skończyć się do wtorku. W dawnych czasach w Wielki Czwartek pieczono ogromne baby i malowano pisanki. W Wielkanoc nie można gotować ani palić ognia pod kuchnią. Wszystkie potrawy powinny być przygotowane wcześniej. W Wielki Piątek nie można było pracować na roli.

W Wielką Sobotę, po powrocie z kościoła ze święconym pokarmem należało trzykrotnie obejść dom aby zapewnić urodzaj i powodzenie.
2010-04-03T16:09:48+02:00
Jednym ze zwyczajów Wielkiejnocy jest pójście do kościoła z tzw. święconką.
Święconka jest to koszyczek z pokarmami, które będziemy spożywać w Niedzielę Wielkanocną. W tym koszyczku powinny znaleźć się pokarmy tj. :
- chleb , który jest praktycznie niezbędny dla człowieka , ale dla chrześcijan jest on szczególnie ważny , ponieważ symbolizuje Ciało Pana Jezusa.
- jajko , które symbolizuje nowe życie. Podczas dzielenia się jajkiem okazujemy dobroć , miłość i życzliwość.
- sól , bez której nie ma życia. Dawniej uważano , że sól to minerał, który odstrasza zło.
- wędlina lub kiełbasa - to pokarm zapewniający zdrowie, a także dostatek , gdyż kiedyś nie wszystkich było stać na jakąkolwiek wędlinę.
- w koszyczku powinien znaleźć się także baranek. Ma on bowiem wielkie znaczenie. Pokazuje nam Chrystusa Zmartwychwstałego. Przypomina nam także o wydarzeniu ze S.T. , kiedy anioł śmierci przeszedł przez ziemię egipską i zabił wszystkich synów pierworodnych , których drzwi nie były naznaczone krwią baranka.

Mam nadzieję , że się przyda.
Pozdrawiam .