Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-04-04T23:02:33+02:00
Bajki:
'Lew i zwierzęta' - lew ukazuje drapieżność, odwagę, siłę, budzi respekt, nie lubi przeciwników. Lew symbolizuje kogoś przy władzy, kogoś bezwzględnego, tego kto nie pozostawia żadnego marginesu, błędu, ona sam jest władcą i to wystarczy. Jednak lew symbolizuje również mądrość i sprawiedliwość. w bajce 'lew i zwierzęta'- każde chwali się tym, co ma w sobie najlepszego. chce być najlepsze i to lew ma właśnie rozsądzić, które ze zwierząt jest lepsze. Zachowanie zwierząt przedstawia zachowania ludzi, to, że każdy człowiek chce być pierwszy - widać w nim 'dążność' do takiego 'naj'. lubimy, gdy ktoś nam mówi, że jesteśmy wspaniali. jednak tacy ludzie są próżni i puści nie mają nic wartościowego w sobie. im do szczęścia potrzebne jest tylko i wyłącznie wyegzekwowanie ich zalet.
'komar i mucha'-w bajce tej odbywa się dramat - mucha się topi, jednak ma jeszcze szanse na uratowanie się. komar cieszy się, że leciał wyżej, patrząc na ostatnie chwile muchy. zagapił się i spalił się w płomieniach świecy. komar był dumny-zabiła go ciekawość, niezdrowa ciekawość.
'szczur i kot'-bajka ta jest klasyczną alegoryczną bajką epigramatyczną. jej tytułowi bohaterowie i ich zachowania symbolizują pewne typowe cechy ludzkiego charakteru. szczur siedzący podczas mszy na ołtarzu uważa się za bardzo ważną osobę, myśli, że to specjalnie dla niego 'kadzą'. pragnie zaimponować innym myszom. jest uosobieniem ludzkiej pychy, zarozumialstwa, górnolotności i zadufania we własnej osobie. wywyższa się i delektuje zapachem dymu z kadzideł zamiast się modlić. szczur w swym zarozumialstwie nie jest w stanie prawidłowo ocenić sytuacji i zapomina o swym odwiecznym wrogu - kocie. kot jest tu z kolei uosobieniem drapieżności, bezwzględności, sprytu.
morał bajki jest bardzo czytelny. w życiu należy się kierować skromnością i pokorą natomiast stronić od pychy i zbytecznej pewności siebie. bowiem te dwie rzeczy pozbawiają człowieka zdrowego rozsądku i mogą doprowadzić do zguby.
'dewotka' - krytyka fałszywej pobożności. przyczyną jest opisywana przez poetę wada- dewocja która najlepiej opisać poprrzez przedstawienie w ludzkich typach charakterologicznych. bohaterka bajki jest więc na tyle konkretną osobą zawierającą w sobie wszystkie piętnowane cechy. takie jednostronne przerysowane ujęcie postaci ma na celu napiętnowanie konkretnej wady.
satyra:
'świat zepsuty'- krasicki przedstawił konsekwencje złego postępowania ludzi, zepsucia obywateli i tragicznej sytuacji kraju.kontrast jest tym wyrazniejszy iż autor umieścił w utworze dzieje przodkow jako wzór doskonałości i świetności. swiat współczesny dla poety był pełen nienawiści, zdrady, zbrodni i konfliktów. autor jest przerażony sytuacją kraju. uważa, że właśnie ten nierząd doprowadził polskę do rozbiorów.
'Mów prawdę, mów śmiało satyro rzetela' - poprzez tę satyre autor ukazał najprawdziwsze wady ówczesnej społeczności, która bardziej ceniła dobro własne niż dobro wspólne. oskarzał ją o upadek moralny i upadek kraju, gdyż wypaczyła ideały propagowane przez swych przodków i ojców. uważał, że jeśli ludzie będą tak dalej postępować to dojdzie do całkowitego zatracenia jednostki ludzkiej i calego narodu. krasicki dla osiągnięcia celów dydaktycznych i ułatwienia przekazu wykorzystywał śmiech i ironię które były maską pod którą zwykły czytelnik mógł dostrzec gorzką rzeczywistość a niektórzy ponadczasowe prawdy. w satyrze tej polska porównana jest do tonącego okretu z którego co prawda można uciec ale lepiej będzie jeżeli się go odratuje i nie zatonie. to porównanie do tonącego okrętu można odczytywać jako nawoływanie krasickiego do zmiany sposobu życia społeczeństwa i do poprrawy jego zachowania.
'palinodia' jest bardzo cyniczną krytyką szlachty. nie odwołuje się ona do treści pozostałych satyr ale w sposób odmienny ukazuje wady tej grupy społecznej. krasicki zamiast krytykować stara się wprost i otwarcie przypochlebiać i tak zamiast źle mówić o złodziejach chwali w tych ludziach spryt, w oszustwach doszukuje się osób ltóre dla dobra prywatnego wykorzystują innych. nie zdrajca ale człowiek który umie korzystać ze sławy, a rozpustny to taki, który umie się bawić. polskie społeczeństwo potrafi spojrzeć na zło w kategorii dobra, tym samym pozwalając na nie.

to są moje notatki z zeszytu. jeżeli masz jakieś wątpliwości, mogę zrobić skana i wysłać Ci na maila. wesołych świąt :)
1 5 1