Odpowiedzi

2010-04-03T21:45:25+02:00
Pierwszy krok w chmurach to poruszająca opowieść o bezmyślnie splugawionej miłości. Scenerią dla tej dramatycznej historii są peryferia wielkiego miasta, miejsce, które wciąż było tematem socrealistycznych pieśni. Bohaterowie to ludzie wcale nie należący do partyjnego aktywu. To zwykli ludzie, żyjący swym nudnym, jałowym życiem, prymitywni, wulgarni, ohydni. Rytm ich egzystencji wyznacza sobota - pora rozrywki nad butelką wódki. To właśnie im przypada w udziale zniszczenie cudzego szczęścia, zdeptanie pierwszych młodzieńczyych uniesień, czystych, niewinnych uczuć.
Pierwszy krok w chmurach przyniósł Hłasce sławę i nagrodę literacką. Konsekwencją tego spektakularnego sukcesu było stypendium zagraniczne, z którego władze nie pozwoliły mu powrócić do kraju. Jak to możliwe? Czym idol całej ówczesnej młodzieży zasłużył sobie na wygnanie? Być może własnie tym krótkim i wcale nie wybitnym opowiadaniem. Bo właśnie ono po raz pierwszy złamało reguły, pokazało socjalistyczną codzienność bez propagandowej perspektywy, od najbardziej byle jakiej i niestety, prawdziwej strony.
2010-04-03T21:47:39+02:00
Joanna Pyszny Wstęp. W: Marek Hłasko: Pierwszy krok w chmurach ; Następny do raju. Wrocław: Zakład Narodowy im. Ossolińskich - Wydaw., 1999. ISBN 83-04-04460-9.