Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-04-03T16:08:09+02:00
A) Fermentacja alkoholowa to proces rozkładu węglowodanów pod wpływem enzymów wytwarzanych przez drożdże z wytworzeniem alkoholu etylowego i dwutlenku węgla.
b) Fermentacja octowa, proces utleniania alkoholu etylowego i innych alkoholi do kwasu octowego, katalizowany przez enzymy bakteryjne wytwarzane przez rodzaj Acetobacter.
c) ESTRY - to związki chemiczne, które powstają w wyniku działania kwasu na alkohol.
d) Gliceryna ( glicerol ) - organiczny związek chemiczny z grupy cukroli; najprostszy trwały alkohol trójwodorotlenowy (triol).
e) Grupa funkcyjna to szczególnie aktywna część cząsteczki, która jest odpowiedzialna za jej sposób reagowania w danej reakcji.
f) Grupa karboksylowa, COOH, jedna z podstawowych organicznych grup funkcyjnych. Charakterystyczna dla wszystkich kwasów karboksylowych
g) mydła wapniowe – nierozpuszczalne w wodzie, tworzą się najczęściej podczas reakcji mydła np. potasowego z chlorkiem wapnia (zawartego w wodzie twardej) na skutek reakcji wytrąca się mydło wapniowe, nierozpuszczalne w wodzie, w postaci tzw. "kłaczków". (skróć se jak chcesz)
h) mydła potasowe, które są miękkie (maziste) zwane mydłem szarym, rozpuszczalne w wodzie

mam nadzieje, że w sam raz ;p liczę na naj. pzdr
5 5 5
2010-04-03T16:20:04+02:00
Podaj definicję:
a)fermentacja alkoholowa - jest to proces rozkładu jakiegoś cukrowca (węglowodanu), w wyniku którego powstają: etanol (czyli alkohol etylowy - stąd też wzięła się nazwa reakcji) i dwutlenek węgla.

b)fermentacja octowa - jest to reakcja utleniania (łączenia z tlenem) etanolu, pod wpływem odpowiednich bakterii, w wyniku której powstaje kwas octowy (jak wskazuje na to nazwa) i woda.
np.: C₂H₅OH + O₂ → CH₃COOH + H₂O

c)estry - zw. chemiczne powstałe w wyniku reakcji kwasu z alkoholem; zawierają grupę estrową o wzorze -COO; wzór ogólny: R₁-COO-R₂

d)glicerol - inaczej gliceryna, alkohol polihydroksylowy (taki, które ma kilka grup -OH). Wzór: C₃H₅(OH)₃

e)grupa funkcyjna - aktywna część cząsteczki, która jest odpowiedzialna za to, jak reaguje cały związek.

f)grupa karboksylowa - grupa znajdującą się w kwasach karboksylowych, jej wzór to: -COOH

g)mydlo nierozpuszczalne - są to sole wapniowe lub magnezowe wyższych kwasów tłuszczowych (skrót: WKT; kwasy karboksylowe o długich łańcuchach węglowych); nie rozpuszczają się w wodzie.

h)mydlo rozpuszczalne - sole sodowe lub potasowe WKT.
2 5 2