Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-04-03T16:33:49+02:00
„Latarnik” Henryka Sienkiewicza to bardzo refleksyjna nowela. Po przeczytaniu jej nasuwa się wiele pytań. Czy Skawiński, główny bohater, rzeczywiście był postacią tragiczną? Czy jego życie było tak straszne i bolesne? A może zasłużył sobie na taki los?
Argumentem przemawiającym za tym, że jednak był postacią tragiczną, może być fakt, że większą część życia musiał spędzić poza ojczyzną, krajem lat dziecinnych. Możemy sobie tylko wyobrazić, jak wielki jest to ból i jaka tęsknota ogarnia człowieka. Bohater przebywał na obczyźnie już wiele lat. Wiedział, że w obecnych czasach powrót do odległej Polski, jest prawie niemożliwy. Pozostały mu tylko myśli i marzenia.
Skawiński brał udział w wielu bitwach, ciągle podróżował. Nie miał rodziny, przyjaciół, znajomych. Nie posiadał domu, własnego kąta. A przecież każdy z nas chce się czuć bezpieczny i potrzebny. Każdy chce mieć „własne miejsce”. Zmęczony życiem, ciągłymi podróżami,udziałem w wojnach, pragnął odpoczynku. Został latarnikiem.
Była to praca, o jakiej marzył. W samotności, spokoju, z dala od innych ludzi. Miało to swoje dobre strony. Starał się nie myśleć o ojczyźnie, przez co nie cierpiał tak bardzo. Znalazł miejsce, w którym mógł spokojnie dożyć starości, nie musiał się dłużej tułać. Jednak przebywając wciąż w tym samym miejscu, Skawiński popada w apatię. Staje się obojętny, czuje się niepotrzebny, a człowiek odrzucony i osamotniony nigdy nie będzie szczęśliwy. „Widocznie stary zobojętniał dla świata. Powodem tego nie była nostalgia, ale właśnie to, że przeszła i ona nawet w rezygnację.”
Reasumując uważam iż postać Skawińskiego jest postacią tragiczną, świadczy o tym życie poza ojczyzną oraz strata pracy która podtrzymywała go przy życiu


mam nadzieje ze pomoglam ;)
2 1 2