Odpowiedzi

2010-04-03T16:21:12+02:00
Lasy równikowe:
*klimat:równikowa strefa klimatyczna;przez cały rok wysoka temperatura i duża suma opadów
*roslinność:gęsto rosnace drzewa,takiejak:mahoniowiec heban i kauczukowiec;na dnie lasu występują gatunki cieniolubne,w tym paprocie dzrewiaste;liczne epifity-rośliny wyspępujace na pniach i koronach drzew
*gleby:czerwonozółte gleby ferralitowe
5 4 5
Najlepsza Odpowiedź!
2010-04-03T16:21:18+02:00
Lasy równikowe - nazywane są też czasem lasami deszczowymi. Mówi się o nich, jako o płucach świata ze względu na to, że wytwarzają ogromną ilość tlenu i wchłaniają dużo dwutlenku węgla. Występuje tam wielkie bogactwo roślin niespotykane w innych lasach. Można tam spotkać wiele ciekawych gatunków zwierząt, których e lesie żyje bardzo wiele. Drzewa są tam bardzo wysokie. W lasach równikowych jest bardzo wilgotno. W biomie tym występują też epifity i liany. Pełnią bardzo ważne funkcje w środowisku tj. regulują ilość tlenu w atmosferze, są doskonałym środowiskiem dla licznych gatunków roślin i zwierząt itp. Nie powinniśmy dopuścić do wycinania lasów równikowych, bo że to pociągnąć za sobą katastrofalne konsekwencje.

:))))))))))))
9 4 9
2010-04-03T16:25:25+02:00
Lasy równikowe rozciągają się od zwrotnika Koziorożca do Zwrotnika Raka.Sa na takich kontynentach jak: Ameryka Południowa,Afryka,Azja i obrzeża Australii. Rano w lesie równikowym jest bezchmurne niebo,a nad rzekami i mokradłami unoszą się mgły. Temperatura powietrza stopniowo rośnie, a na niebie pojawiają się chmury, które stopniowo się powiększają. Gleba w tych obszarach składa się przedewszystkim z szczątków obumarłych owadów i korzeni liści. w tym lesie występuja warstwy:
a)runo leśne:mrówki,trawa
b)zarośla:kolibry,dzbaneczki
c)drzewa niskie do 20m:epfity,gekon
d)drzewa wysokie do 40m:orchidee,papugi ary
e)poziom drzew olbrzymich do 60m:liany,szympansy.
ja tak mam w zeszycie i dostałam za to od nauczycielki 5
7 4 7