Wypracowanie: temat:
Dzieje pewnego małżeństwa na podstawie satyry "Żona modna" Ignacego Krasickiego http://krasicki.kulturalna.com/a-3490.html W swojej odpowiedzi uwzględnij elementy charakterystyki obojga bohaterów utworu (p.Piotr + p.Piotrowa) i podziel się własnymi refleksjami na ten temat.

1

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-04-03T20:28:12+02:00
Bohaterem satyry J. Krasickiego "Żona modna" jest Pan Piotr, wiejski szlachcic, niedawno ożeniony.
Przy wyborze żony bohater kieruje się względami materialnymi, jest interesowny. Mimo że pochodzi ze wsi i cechuje go prostota obyczajów, wybiera pannę z miasta, której majętek leży nieopodal jego włości. Wytrwale zabiega o względy żony, choć jej nie kocha ani nie rozumie. Z uległością zgadza się na wszelkie warunki intercyzy, a potem na spełnienie zachcianek żony. Jest człowiekiem spokojnym i pracowitym, ale niestety pantoflarzem. Pomysły damy unieszczęśliwiają go, ale nie potrafi się przeciwstawić. Jako człowiek z zasadami, nie uznaje rozwodu, skazując tym siebie na smutne życie w poniżeniu, a może nawet na utratę majątku.
Postać pana Piotra jest karykaturą oświeceniowego szlachcica, ulegającego modzie i chciwości. Krasicki stworzył ją ku przestrodze młodzieńców szukających żon " z majątkiem".

__________________________________________________________________


Bohaterką satyry J. Krasickiego "Żona modna" jest pani z miasta, która wychodzi za mąż za wiejskiego szlachcica.
Kobieta nie kocha męża, myśli tylko o jego majątku. Kieruje wszystkimi wydatkami i rządzi panem Piotrem. Pomysły damy unieszczęśliwiają męża, ale on nie potrafi się przeciwstawić. Służba szlachcica jest zmęczona jej ciągłymi chorobami i wymysłami. Kobieta nie potrzebuje dużo czasu, aby zmienić dom nie do poznania. Skazuję męża nawet na utratę majątku.
Uważam, że "Żona modna" nie jest postacią negatywną, ani pozytywną. To bohaterka ślepo ulegająca panującej modzie, niedostrzegająca cierpienia męża.