Dzieje pewnego małżeństwa na podstawie satyry "Żona modna" Ignacego Krasickiego http://krasicki.kulturalna.com/a-3490.html W odpowiedzi uwzględnij elementy charakterystyki obojga bohaterów (p. Piotr + żona). Podziel się własnymi refleksjami na ten temat.

1

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-04-03T17:07:03+02:00
Pan Piotr

Ten bohater posiada bardzo charakterystyczne dla XVIII-wiecznej szlachty cechy osobowości - jest cierpliwy, usłużny wobec małżonki, niewymagający, ceni sobie tradycję, zgadza się na spełnianie jej kapryśnych zachcianek, dlatego, że przede wszystkim zależy mu na zysku. Ma swoją hierarchię wartości. Nie ożenił się z powodu miłości, ale z wyrachowania. Cierpi, a mimo to wciąż wspomina o wioskach, które dzięki ślubnemu kontraktowi weszły do jego majątku. Małżeństwo było dla pana Piotra kontraktem handlowym.

Żona modna

O imieniu bohaterki satyry nie ma mowy w tekście (wspomina on jedynie o prawdopodobnym imieniu: "Filis" lub "Filida"). Jest to mieszczanka, (zarozumiała, marudna, egoistyczna, rozrzutna, lekkomyślna, wygodna, uparta, materialistka, pogardliwa, krytyczna, złośliwa) bezmyślnie naśladująca francuską modę obyczaje i język. Jest przeciwniczką wszystkiego co polskie. Rozrzutna i egoistyczna, jest symbolem oświeceniowej modnisi, kobiety próżnej. Odnosi się z pogardą i lekceważeniem nie tylko do służby , ale także do księdza plebana. Jest również komicznie sentymentalna. Pieniądze nie grały dla niej żadnej roli. Często miewa wahania nastrojów. To typowa modna mieszczka, dla której najważniejsze jest życie towarzyskie i spełnianie wymogów stale zmieniającej się mody. Zatraciła się w ślepym podążaniu za modą. Nie dba o męża, nie liczy się z nim. Traktuje wszystkich przedmiotowo. Chce być zawsze w centrum zainteresowania.