Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-04-03T18:08:11+02:00
Według mnie kłamstwo nie zawsze jest złe, ponieważ czasami kłamiemy w dobrej wierze, żeby kogoś nie urazić. Takie kłamstwo moze sie zdarzyc, kiedy np. jemy obiad i mówimy mamie, ze jest pyszny, a tak naprawde jest niesmaczny. Zupełnie inna sytuacja jest wtedy, gdy oszukujemy w jakiejś grze. Wiadomo, że robimy to po to, żeby wygrać.
Naprawdę, warto jest czasem skłamać, a Bóg i tak bedzie wiedział, że to było w dobrej wierze.

Mam nadzieje, ze pomogłam :)
1 5 1
2010-04-03T18:09:27+02:00
Kłamstwo czyli twierdzenie niezgodne z rzeczywistością z zamiarem wprowadzenia kogoś w błąd towarzyszy człowiekowi niemal od zarania dziejów. Kłamiemy aby uniknąć kary, wytłumaczyć się lub po prostu by nie zrobić komuś przykrości, nie sposób wyliczyć wszystkie sytuacje w których mówimy nieprawdę.

Niestety nie mogę zgodzić się z tezą iż kłamstwo zawsze jest złem, najlepszy tego przykład możemy znaleźć w dokumencie „Kamienie na Szaniec” gdzie Rudy oszukiwał podczas przesłuchań oficerów gestapo, czy on wtedy czynił zło? Oczywiście że nie! Kłamiąc ratował innych, jednak przypadki w których mówienie nieprawdy nie jest złe to zdecydowana mniejszość. Najczęściej kiedy sięgamy po kłamstwo nie mamy na nie żadnego usprawiedliwienia, prócz nielicznych przypadków uważam że wprowadzanie drugiej osoby w błąd jest zjawiskiem nadzwyczaj negatywnym. Nie dość że kłamiąc czynimy zło to na dodatek często wychodzi to na jaw i czekają nas jeszcze poważniejsze konsekwencje niż w przypadku powiedzenia prawdy. Jeżeli często będziemy wprowadzać ludzi w błąd to stracą do nas zaufanie i do wszystkiego co im powiemy będą podchodzić z dystansem.

Podsumowując uważam że zawsze kiedy to tylko możliwe i nie krzywdzimy w ten sposób drugiej osoby powinniśmy mówić prawdę bez względu na tego następstwa.