Prosze o odpowiedzi na zadania.

1.Wskaż podobieństwa w ukształtowaniu powierzchni Ameryki pł i północnej
2.Korzystając z mapy ogólnogeograficznej , wpisz do zeszytu po 3 nazwy dużych rzek ameryki pd i pł .
3. Porównaj rozmieszczenie stref klimatycznych w ameryce pd i pł . zapisz wnioski .
4. wyjaśnij , dlaczego większa częsc terytorium ameryki pd i pł znajduje się w zlewisku oceanu atlantyckiego .
5. Podaj przyczyny szybkiego wzrostu liczby lidności w Ameryce XIX i XX wieku .
6. Wymień przyczyny dużego zróżnicowania etnicznego ludności Ameryki .
7. Na podstawie dostępnych źródeł informacji, sporządź w zeszycie notatkę na temat warunków życia i pracy ludzi mieszkających w dzielnicach nędzy

1

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-04-03T19:56:08+02:00
1. - na wschodnich wybrzeżach obu Ameryk znajduja sie stare wyżyny i góry
- na wschód od gór znajdują się pasy nizin i równin
- w zachodnich częściach obu Ameryk znajdują się potężne systemy górskie (Andy a Ameryce Płd. i Kordyliery w Ameryce Płn.)
2. Ameryka Płn. - Missisipi, Kolorado, Rzeka św Wawrzyńca, Mackenzie
Ameryka Płd. - Amazonka, Orinoko, Beni
3. W obu Amerykach im bliżej równika występują strefy klimatów równikowych i podrównikowych oraz zwrotnikowych. Im dalej na południe a Ameryce Płd. a dalej na pólnoc w Ameryce Płn. występują strefy klimatów chłodniejszych - podzwrotnikowych i umiarkowanych (im dalej od równika tym chłodniej)
4. Ponieważ w zachodniej części obu Ameryk występują wysokie góry, skąd rzeki rozpoczynają swój bieg i płyną w kierunku Oceanu atlantyckiego.
6. W Ameryce żyje wiele ras ludzi. Jest to skutkiem wielu fal migracji które miały miejsce przed laty - najważniejsze z nich to:przyjazd Kolumba (napływ rasy białej z Europy), napływ ludności rasy żóltej z Azji w poszukiwaniu lepszych warunkow życia, sprowadzanie Murzynów do pracy w niewoli (napływ ludności czarnoskórej z afryki)
7. ludzie żyjący w dzielnicach nędzy zazwyczaj nie mają środkow do życia. Za wszelką cene chcą zdobyć pożywienie, dlatego często okradają bogatszych od siebie. Pracują fizycznie, myją się w zbiornikach wodnych, jedzą albo kradzione albo pokarm ze śmietników. Nie mają czystych ubrań, nie mają możliwości dbania o higienę. Na pewno nie ma już mowy o tym aby mieli dostep do jakichkolwiek wynaloazków techniki. Żyją w swoim świecie i nie mają łatwo, bo stanowią spory problem dla miast. ludzie cywilizowani starają się ich pozbywać, ze względu na to że zaśmiecają oni środowisko, zanieczyszczają rzeki i stanowią zagrożenie dla innych ludzi.

Wszystko jest oprócz 5. Ale za to chyba też się coś nalezy ;)
42 4 42