Odpowiedzi

  • Użytkownik Zadane
2010-04-04T01:11:48+02:00
Helcia jako mala dziewczynka trafila pod opieke Eweliny Krzyckiej. Helcia jest dzieckiem czarujacym, ma wspaniale wlosy ciemnozlotego koloru, ogromne szafirowe oczy, ksztaltna twarzyczke o harmonijnych rysach i zgrabna figure. Hela jest osoba pelna dobroci i wrazliwosci. Odznacza sie inteligencja, byla obdarzona zmyslem piekna oraz muzycznym talentem.
Czernicka jest sluzaca Eweliny Krzyckiej, kobieta trzydziestoletnia, przedwczesnie postarzala. Jest zupelnym przeciwienstwem Heli. "Czernisia" jest wysoka, chuda, ma zwiedla, ziemista cere. Swoje czarne wlosy upina w kok. Ubiera sie na ogol w czarna, obcisła suknie.
Jej usta sa waskie, a oczy - bystre. Obcujac ze swoja pania zachowuje sie przymilnie, w jej usmiechu jest zauwazalna pokora. Czernicka jest osoba zgorzkniala i cyniczna. W odroznieniu od Helci jest przebiegla i chciwa. Pozwalala sobie na drobne kradzieze, tlumaczac Heli, ze musi zabezpieczyc sie na starosc. Obawia sie takze wygnania. Helcia jest zdolna do wiernej i glebokiej milosci, umie tez okazywac wdziecznosc. Nie wynosi sie; pomimo osiagniecia wyzszej pozycji spolecznej nie zapomina o swoich krewnych, slac im podarki.
Zycie, jakie stalo sie udzialem "Czernisi" za sprawa Eweliny zniszczylo jej charakter. Jednak potrafi ona czesto okazac dobroc, przede wszystkim wobec tych, ktorzy znajduja sie w sytuacji podobnej do jej: Heli oraz psa Elfa.
2 5 2
Najlepsza Odpowiedź!
2010-04-04T01:51:07+02:00
Czernicka jest zgorzkniała, samotną kobietą, nieustannie starającą się o względy swej "dobrej pani". Zarówno ona jak i Helcia - młodsza wersja Czernickiej - jej następczyni, wręcz ZAstępczyni - są ofiarami pozornej pasji Eweliny Krzyckiej - filantropii - pozornej, gdyż za maską charytatywności kryje się chęć zaspokojenia własnych kaprysów - Krzycka bierze pod swe skrzydła "na wychowanie" małe, biedne dziewczynki, mamiąc je wizją wspaniałej przyszłości: obietnicą zapewnienia edukacji i wysokiego standardu życia. W momencie, gdy dziewczę dorasta i przeistacza się z bezbronnego dziecka w młodą panienkę, staje się dla Krzyckiej bezużyteczne - kobieta puszcza w niepamięć składane obietnice i takim oto sposobem edukacja i byt Czernickiej kończy się na roli służącej swej "dobrej pani". Krzycka posiada zakorzenione w sobie pokłady miłości i potrzebę opiekowania się innymi stworzeniami (małymi dziećmi, zwierzętami), lecz jej problem polega na tym, iż szybko się nimi nudzi, a w efekcie "zmienia na lepszy model". Psuje tym samym swych wcześniejszych podopiecznych, rozpieszczając i rozkapryszając, poprzez przyzwyczajenie do wysokiego standardu życia, a następnego porzucenia. Tak skończyła Czernicka - jako pokojówka, podobny los spotkał Helcię - pani Ewelina oddała ją biednym rodzicom, kalecząc tym samym dziecko - nie tyle fizycznie, co psychicznie. Mała, przyzwyczajona do luksusów, nie była w stanie przystosować się do standardów życia swej ubogiej rodziny, szykanowana i wyśmiewana na każdym kroku przez rówieśników za nabyte maniery damy. Ponadto jej nieszczęście pogłębiała tęsknota za swą panią, która ja pozostawiła samej sobie.
Czernicką i mała Helcie wiele łączyło - obie przez chwilę były salonowymi zabawkami Krzyckiej i obie zostały przez nią porzucone, gdy jej się znudziły. Obie zostały okaleczone psychicznie i emocjonalnie przez swoją "dobrą panią", a w efekcie - unieszczęśliwione.

***
Mam nadzieję, że pomogłam ;)
2 4 2