Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-04-04T00:59:34+02:00
Tabelki... Rozpisałam wszystko ładnie na karteczkach, ale mam koszmarne pismo, nie rozczytasz. Jednak mam nadzieję, że poniższa forma będzie ci odpowiadać - klarowna jest.
_______________________

ŹRÓDŁA TRAGIZMU:

EDYP:
- chęć poznania prawdy
- nieświadomość popełnianych czynów

MAKBET:
- pełna świadomość popełnianych czynów, poprzez znajomość [swych] dalszych losów

PRZEJAWY TRAGIZMU:

Obaj, zabijają, ALE:

EDYP:
- jego tragizm przejawia się poprzez tzw. ironię [tragiczną] - za jego tragizm odpowiada nie tyle klątwa rodzinna, co samosąd [nieświadomy] - sam się przeklina i okalecza (klątwa rzucona na zabójcę Lajosa, wydłubanie oczu etc.)
- nie jest świadomy popełnianych przez siebie czynów: nie wie, że zabija własnego ojca i że dopuszcza się kazirodztwa
- gubi go jego odwaga i prawość - chce być dobrym i lojalnym władcą, stąd też przeklniecie zabójcy poprzedniego króla (e efekcie przeklina sam siebie)

MAKBET:
- jego tragizm natomiast przejawia się - przeciwnie do sytuacji Edypa - w znajomości swych dalszych losów i pełnej świadomości popełnianych czynów
- inna sprawa, że ślepo wierzy w przepowiednie i źle ją interpretuje, w związku z czym gubi go własna naiwność i ślepe podążanie za - jak sądzi - z góry ustalonym losem
- gubi go również własne tchórzostwo - w przeciwieństwie do Edypa koło odwagi nawet nie stał: leka się podjęcia władzy i nie potrafi sprostać czynom, jakie popełnił (liczne zabójstwa: króla, kuzyna, przyjaciela - wszystkie świadome)
- jest w sytuacji bez wyjścia


Edyp jest swego rodzaju niewinnym bohaterem, bo nieświadomym - ale że prawym: nie zna prawy, jednak zachłannie dąży do jej poznania - to ona oraz jego prawość (=samosąd) są głównym czynnikiem odpowiadający za tragizm bohatera. Poznaje prawdę - tylko za jaką cenę.
Makbet natomiast jest w pełni świadomy dokonywanych czynów. Wie, że zabija i nie ma usprawiedliwienia dla jego czynów - jedynie ślepe zaufanie z góry ustalonemu losowi. Własnie to ślepe zaufanie, ta naiwność, napędzają tragizm postaci.

***
Mam nadzieję, że pomogłam i liczę na "naj" ;)
63 4 63