Odpowiedzi

2010-04-03T23:15:01+02:00

Ta odpowiedź została oznaczona jako zweryfikowana

×
Zweryfikowane odpowiedzi zostały sprawdzone przez ekspertów, dlatego mamy pewność, że są prawidłowe i bezbłędne. Od dawna na zadane.pl znajdziesz tysiące poprawnych odpowiedzi, które zostały sprawdzone przez moderatorów (najbardziej zaufanych członków naszej społeczności).
Głównym wątkiem "Lalki" Bolesława Prusa jest nieszczęśliwa miłość. Wokulski, któremu niedane było zakochać się szczęśliwie, po śmierci żony, spotyka w teatrze piękną Izabellę Łęcką. Niebieskooka blondynka jest przez Wokulskiego postrzegana w kategoriach najwyższego sacrum. W jego oczach jest uosobieniem piękna, aniołem. Robi więc wszystko, by ta zwróciła na niego uwagę. Pomaga jej, gdy okazuje się, że ona i jej ojciec wpadli w poważne finansowe tarapaty, wyciąga do niej pomocną dłoń, specjalnie dla niej uczy się angielskiego, by ta nie wzięła go za nieuka. A ona? Ona uważa, że ludzie z poczerwieniałymi od pracy rękami nie są godni, by przebywać w jej towarzystwie. Ignoruje go, a następnie, gdy okazuje się, że grozi jej bankructwo, kokietuje by umocnić jego uczucie silniejszym. Cała książka jest więc zawikłaną historią miłosną z gorzkim morałem: Wokulski w końcu uświadamia sobie, że w rękach Izabelli był tylko zabawką, a ta wykorzystywała go na każdym kroku. Smutne jest więc ostateczne stanowisko, jakie względem kobiet przyjmuje Wokulski, mówiąc: "Niegdyś wierzyłem, że są tu na ziemi, białe anioły ze skrzydłami jasnemi... Piękne anioły!... Jasne skrzydła!... [...] Oto skutki znajomości kobiet z poezji! Trzeba było poznawać kobiety nie pzrez okulary Mickiewiczów, Krasinskich albo Słowackich, ale ze statystyki, która uczy, że każdy biały anioł jest w dziesiątej części prostytutką..."

Kompozycja powieści jest otwarta, a losy głównego bohatera nieznane. Nie wiadomo, czy popełnił samobójstwo, czy tez nie.
7 4 7
2010-04-03T23:27:29+02:00
Głównym wątkiem w "Lalce" jest nieszczęśliwa miłość Wokulskiego do Izabeli Łęckiej. Wokulski jest "wytworem" dwóch epok-romantyzmu i pozytywizmu. Jako romantyk walczy o niepodległość kraju, ma skłonności do depresji, a nawet myśli samobójczych. Całe swoje życie podporządkowuje miłości, przez co jest z góry skazany na niepowodzenie. Jego uczucie do Izabeli jest głębokie i przyczynia sie do licznych klęsk. Idealizuje swoją wybrankę, nie widzi w niej wad. Jest w stanie zrobić dla niej wszystko- kupuje kamienice, serwis, opłaca marnych artystów, którzy spodobali sie Łęckiej . Rezygnuje nawet z kariery naukowca. Izabela nie potrafiła docenić jego zaangażowania. To pusta kobieta, bez głębszych uczuć. Manipuluje innymi. Wszystkich traktuje z wyższością i wyrachowaniem. Mimo miłości Wokulskiego flirtuje przy nim z Darskim. Chce żyć na poziomie, chociaż sama nic nie robi. Wokulski nie pochodzi z arystokracji i na wszystko sam musiał zapracować. ("Z przyjemnością ofiarowałbym im ten pamiątkowy drobiazg. Winien jej dozgonną wdzięczność, bo gdyby nie szał dla niej, nie dorobiłbym się majątku i spleśniałbym za kantorkiem") Nie miał pieniędzy, a ze względu na oczekiwania majątkowe Łęckiej pomnożyl majątek. Miłość doprowadziła go do próby samobójczej. Większość ludzi kpiła z niego oraz jego uczuć do pustej Izabeli. Pozbawił się honoru i dumy, ostatecznie stracił wszystko; sens życia. Nie wiadomo co się z nim stało- być może na końcu umiera albo spełnia swoje drugie marzenie o zostaniu naukowcem.
4 5 4