Odpowiedzi

2010-04-04T08:55:21+02:00
Tak,to prawidłowa forma podawania tych witamin.Witaminy A i E należą do grupy witamin rozpuszczalnych w tłuszczach.Nie rozpuszczają się w wodzie. Podobnie jak witaminy D i K są trawione tylko w żółci.
Najbogatszym źródłem witaminy A w postaci b-karotenu są warzywa i owoce.Witaminę A zawierają również mleko, ser, masło i jaja. Witamina A jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania rogówki oraz komórek nabłonka, a poprzez to wzroku. Korzystnie wpływa na wzrost i odtwarzanie kości i zębów. Pełni także ważną rolę w syntezie hormonów oraz ich regulacji.Niedobór witaminy A może mieć poważne konsekwencje:
-pierwszym objawem niedoboru jest często ślepota zmierzchowa-jeśli niedobór utrzymuje się dłuższy czas, może spowodować uszkodzenia rogówki i doprowadzić do ślepoty, - niedobór może także hamować wzrost kości, powodować zmiany w ich kształcie oraz przyczyniać się do ich łamliwości, a także przyśpieszać próchnicę zębów oraz zanik komórek tworzących zębinę, - kolejnym skutkiem niedoboru wit. A jest anemia
- niedobór witaminy A ma wpływ na układ nerwowy i mięśniowy i może wywołać paraliż.
Bardzo bogate w witaminę E są oleje roślinne wykorzystywane do produkcji margaryn, sosów sałatkowych czy tłuszczy cukierniczych. Duże ilości tej witaminy zawiera olej sojowy oraz olej z kiełków pszenicy. Drugie miejsce zajmują olej kukurydziany i słonecznikowy. Łyżka stołowa któregokolwiek z wymienionych olejów zawiera ponad połowę zalecanej dziennej dawki. Niewielkie ilości witaminy E zawierają tłuszcze zwierzęce takie jak masło czy mleko.
Gdy poziom witaminy E we krwi jest zbyt niski, czerwone krwinki mogą pękać. Stan ten nazywa się hemolizą krwinek i leczony jest za pomocą witaminy E. Niedobory witaminy E mogą powodować uszkodzenia układu nerwowego i mięśniowego, a poprzez to osłabienie, trudności w poruszaniu się oraz bóle łydek.
Najlepsza Odpowiedź!
2010-04-04T09:47:26+02:00
Istnieje cała gama witamin, które sa niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu.
Witaminy te możemy podzielić na dwie podstawowe grupy
-te które rozpuszczają się w wodzie (bardzo trudno je przedawkować, gdyż nasz organizm pobiera z wody, w której rozpuszczone są dane witaminy tylko tyle danej cząsteczki, ile jest mu aktualnie potrzebne), do tej grupy witamin zaliczane są witaminy z grupy B, czy pospolita wit. C
-te, które rozpuszczają się w tłuszczach, do nich zaliczamy cztery witaminy (dla łatwiejszego zapamiętania złożone w słowo) A-D-E-K

Biorąc więc pod uwagę, że obie te witaminy (A- retinol- jej niedomiar powoduje zaburzenia widzenia, szczególnie o zmroku, wysychanie spojówek, kurzą ślepotę, złuszczanie się skóry i E-tokoferol- jej niedomiar powoduje zaburzenia widzenia, zaburzenia ukrwienia narządów) są rozpuszczalne jedynie w tłuszczach, dodawanie ich jako składników margaryn i olei jest bardzo korzystne dla organizmu, gdyż otrzymuje on porcję niezbędnych witamin, a wraz z nimi substancję przewodzącą i wspomagającą proces wchłaniania.