Odpowiedzi

2009-11-02T09:33:44+01:00
Zaduszki to święto przypadające na dzień 2 listopada. Tego dnia wspominamy wszystkich, którzy odeszli już z tego świata, modlimy się za zmarłych. W mojej rodzinie tradycja jest taka, jak w większości katolickich rodzin. Uczestniczymy w mszy za zmarłych i odwiedzamy groby naszych bliskich - znajomych i rodziny. Bardzo często właśnie w Zaduszki więcej czasu poświęcamy na wspominanie ludzi, których już nie ma z nami, rodzice opowiadają nam o swoich dziadkach, o tym, jak oni obchodzili to święto. Na cmentarzach jest znacznie ciszej niż w dzień poprzedzający - w dzień Wszystkich Świętych, skłania to do refleksji i przemyśleń. Staramy się kultywować tradycję odwiedzania grobów także w dzień zaduszny, bo pamięć o ludziach trwa tak długo, jak długo my o nich pamiętamy i ich wspominamy.
Także w tym roku mamy zamiar iść na cmentarz i zapalić znicze na grobach, chwilę także pomodlimy się przy krzyżu i obelisku, które symbolizują groby wszystkich tych, o których już zapomniano, do których nie możemy tego dnia dotrzeć.
7 4 7
Najlepsza Odpowiedź!
2009-11-02T10:16:15+01:00
Zaduszki w naszej rodzinie,wyglądaja tak samo jak w każdej innej rodzinie,w tym dniu czyli 1 listopada odwiedzamy groby naszych najbliższych i nie tylko.
bo dziś oprócz grobów naszej rodziny, odwiedziliśmy również opuszczone groby i przy każdym staraliśmy chwilkę aby sie pomodlic i zapalić lampkę oraz zastanowić się: dlaczego ludzie zapominają i nie pielęgnują grobów swoich najbliższych?
Dzień Wszystkich Świętych i Zaduszki, to chwile rodzinne. Ludzie w te pierwsze dni listopada potrafią wspaniale się jednoczyć i pokazywać swoją pamięć o najbliższych.
Tego dnia idziemy na cmentarze, żeby uczcić pamięć zmarłych z naszych rodzin.
Całą rodzinę spotykamy przy grobach swoich bliskich. Tam witamy się i wspominamy stare czasy i o tych których juz nie ma z nami.zapalamy znicze; Jeździmy nawet do innego miasta aby odwiedzic wszystkie groby. gdy już odwiedzimy wszystkie groby zapraszamy do domu rodzinę którą spotkaliśmy na cmentarzu na obiad,a wieczorem jeszcze raz idziemy sie pomodlic.
tak wyglądaja zaduszki w mojej rodzinie.
Bardzo lubię to święto. Szczególnie lubię gdy w sobotnie popołudnie z rodziną wybieram się na "czyszczenie" grobów zmarłych z mojej rodziny. Święto to przypomina o najbliższych, którzy odeszli. W tym dniu jest również piękne to, gdy na pomnikach świeci masa zniczy postawiona przez najbliższych. To jest coś pięknego!
8 3 8
2009-11-02T10:28:32+01:00
Wszystkich Swietych to dzień w którym powinniśmy cieszyc się i modlić wspominać świętycz natomiast 2 listopada powinniśmy modlić sie o dusze w czyścu cierpiące...
6 3 6