Witam potrzebuje bibliografii maturalnej na ustny polski. Pod temat "Zbrodnia i Kara jako temat wielu utworów literackich. Omów problem na wybranych przykładach." Co można w niej zawszeć, jakie dodać lektury i materiały prócz (zbrodnia i kara, Makbet) a może ma ktoś gotowe wypracowanie w które można by było zrobić wgląd..

1

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-04-05T13:54:10+02:00
Do literatury podmiotu możesz dodać jedną z ballad Mickiewicza- "Lilie". Jest tam również ukazane, jak kobieta zabijając męża dręczona jest przez nieustanne odgłosy przypominające jej o zamordowanym mężu. Życie w kłamstwie, zwidy są jej karą.

Do tej pracy możesz użyć też pewnej legendy o brzozie gryżyńskiej ( http://www.muzeum.gostyn.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=161 )- na tej sronie ją znajdziesz. Tu zbrodnią jest swawola, na którą matka pozwalała swojemu synowi. Karą natomiast jest pośmiertne ukaranie i złajanie syna, na którego za życia matka ręki by nie podniosła.

Myślę, że cztery utwory w zupełności starczą do literatury podmiotu.

Jeśli chodzi o literaturę przedmiotu, polecam Ci "Słownik motywów literackich", wyd. GREG. Jest w nim wiele zagadnień, które mogą Ci się przydać. M. Bachtin, "Problemy poetyki Dostojewskiego" oraz opracowania lektur, np. Biblioteczka Opracowań Makbet Williama Szekspira, Polańczyk Danuta.
Wszystkie strony www, z których będziesz brać informacje również zamieść w literaturze przedmiotu.

pozdrawiam