Witam :)

Proszę o analizę i interpretację wiersza Zbigniewa Herberta.

"Babcia"

moja przenajświętsza babcia
w długiej obcisłej sukni
zapinanej
na niezliczoną ilość
guzików
jak orchidea
jak archipelag
jak gwiazdozbiór
siedzę na jej kolanach
a ona mi opowiada
wszechświat
od piątku
do niedzieli
zasłuchany
wiem wszystko

Dzięki :)

2

Odpowiedzi

2010-04-05T12:35:52+02:00
Osoba mówiąca w wierszu jest bliską osobą, wnuczkiem bądź wnuczką. Wiersz skierowany jest do osób młodych, aby ceniły starsze osoby, ponieważ mają dużą wiedzę i mogą powiedzieć nam dużo ciekawych rzeczy.Babcia porównywana jest do orchidei, archipelagu i gwiazdozbioru. Oznacza to, że, że jest spokojna, "nieskończona" , wyrozumiała i mądra. Słuchając ją można się wiele dowiedzieć i też łatwo zrozumieć. Wiersz jest bardzo delikatny, subtelny. Ma pokazać jakim babcia jest skarbem.

Pozdrawiam i proszę o naj ; )
1 3 1
Najlepsza Odpowiedź!
2010-04-05T12:36:26+02:00
Poeta wspomina lata dziecinne, gdy spędzał czas ze swoją babcią, która juz nie żyje. Mówi o niej "przenajświętsza" czyli wskazuje na to, że bardzo ją kochał, podziwiał. Opisuje jej wygląd to co zapamiętał. Jak jest ubrana. Porównuje ją do kwiatu orchidei, do archipelagu i gwiazdozbioru. Ukazuje tu jej pięknośc, nie tylko zewnętrzną ale i wewnętrzną. Wspomina czas gdy brała go na kolana i opowiadała mu to co wiedziała, chciała mu przedstawić świat w swoim rozumieniu. Był bardzo zasłuchany,. lubiał słyszeć jej głos.

Wiersz jest wspomnieniem poety. Poeta jest podmiotem lirycznym. Wyraża się w pierwszej osobie liczby pojedyńczej. Używa słów jako opis by czytelnik mógł sobie wyobrazić wygląd kobiety. Wiersz jest napisany w tonacji ciepłej, aczkolwiek smutnej, ponieważ poeta musi wspomnieć nieżyjącą już kobiete. W wierszu znajduje się duzo epitetów.
1 5 1