Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-04-05T12:45:13+02:00
Sole -to ciała stałe o budowie krystalicznej

chlorek sodu- NaCl- jest najbardziej znana solą . potocznie nazywana solą kuchenną . Jest sub. bezbarwną ,stałą , o słonym smaku, dobrze rozpuszczalna w wodzie.
Uzywana jest w gospodarstwie domowym do przyprawiania potraw i konserwowania produktów. Jednakże, nadmierne solenie potraw prowadzi do wielu chorób np. choroby nerek i nadcisnienia. Kąpiele w wodzie o dużym stężeniu soli mają działanie lecznicze.
Chlorek srebra(I)- AgCl- jest białym ciałem stałym. Nie rozpuszcza się w wodzie . Pod wpływem światła ciemnieje - ulega rozkładowi. Jest tzw. substancją światłoczułą. Wykorzystuj się w procesach fotograficznych.
Węglan sodu; Na2C03 - nazywany potocznie sodą lub sodą kalcynową . Jest białą, stałą substancją o budowie krystalicznej. Dobrze rozpuszczalna w wodzie. Jest higroskopijny. Używany do produkcji szkła , mydeł, środków piorących, papieru, oraz do zmiękczania wody.
Wodorowęglan sodu ;NaHCO3 -soda oczyszczona Jest składnikiem proszku do pieczenia napojów gazowanych i leków na nadkwasotę.
Manganian (VII) potasu - KMnO4- nazywany nadmanganianem potasu, tworzy fioletowe kryształy dobrze rozpuszczalne w wodzie. Ma właściwości utleniające , dlatego znalazł zastosowanie w lecznictwie jako środek odkażający. W laboratoriach służy do otrzymywania tlenu.
Azotan(V) sodu- NaNO3- jest bezbarwną higroskopijną, krystaliczną substancją . Występuje w przyrodzie jako minerał o nazwie saletra chilijska. Ma zastosowanie jako nawóz sztuczny, środek utleniający oraz w pirotechnice. Służy do wyroby leków, farb i emalii.
Niektóre azotany (V) tzw. saletry i fosforany (V) używane są jako nawozy sztuczne.
Azotan (V) potasu -KNO3 - występuje jako minerał o nazwie saletra indyjska. Tworzy bezbarwne kryształy dobrze rozpuszczalne w wodzie. Jest używany do wyrobu szkła prochu nawozów sztucznych oraz w przemyśle spożywczym jako środek konserwujący produkty żywnościowe.
37 3 37