Opracowania na temat motywu snu - przedstawienie w książkach ("Harry Potter i Zakon Feniksa", "Zbrodnia i kara") i filmach ("Vanilla Sky", "Oszukać przeznaczenie", "Alicja w Krainie Czarów") - chodzi mi głównie o propozycje książek, które mogłabym wykorzystać do opracowania tego tematu (literatura przedmiotu).
Z góry dziękuję ;)

1

Odpowiedzi

2010-04-05T15:27:35+02:00
Przy "Zbrodni i karze" możesz wykorzystać sennik (nie wiem czy bierzesz tylko jeden sen, czy wszystkie), możesz za jego pomocą zinterpretować po kolei każdy fragment snu.

Dobre byłyby też opowiadania Freuda na temat marzeń sennych on ma fajne cytaty (nie pamiętam dokładnie jak to leciało, ale mówił np. na temat tego, że ludziom śni się to, co absorbuje ich uwagę na jawie), albo nawiązać do legendy o nieodłącznym rodzeństwie: Śnie i Śmierci (uważa się według wierzeń ludowych, że sen jest bratem śmierci i działa poniekąd jak środek znieczulający przed życiem, na które jedynym lekarstwem jest śmierć), albo można podać Sonet X Jona Donna jako antytezę tego.

Podobnie z Harrym Potterem, fajnie by było użyć sennika.
Możesz tez wziąć z encyklopedii medycznej czym konkretnie dla medycyny jest sen i od tego możesz wyjść.

Motyw śmierci jako siostry snu może pojawić się jako nawiązanie do filmu "Oszukać przeznaczenie". Wtedy możesz poszukać artykułu o plemionach afrykańskich, w których szamani doznają wizji przyszłości w czasie magicznego transu, ,tory przypominał sen. Z tego co pamiętam Cejrowski pisał na ten temat w jednej ze swoich książek, ale niestety nie pamiętam tytułu. Możesz poszukać też na stronie Rzeczpospolitej, albo super expreess miał kiedyś cykl gazetek pod tytułem tajemnice świata.

Nom i "Alicja w krainie czarów"- zależy którą wersję filmu, którą wzięłaś, one się trochę różnią, ale sen jest tam przedstawiony jako brama do innego, piękniejszego świata. Możesz tu nawiązać do snu nocy letniej Szekspira albo "Sklepów cynamonowych" Schultza.

Kilka informacji na temat snu:
-Śpimy średnio 8h na dobę ("Życie jest chorobą, od której raz na szesnascie godzin znieczula nas sen, lekarstwem jest tylko smierć")
-Przesypiamy srednio 20 lat życia
-Bez snu możemy żyć ok 14 dni

Ja wzięłam do siebie do literatury przedmiotu słowniki motywów literackich- na pewno znajdziesz nawiązanie do "Zbrodni i kary".
Artykuły z czasopism
jeśli masz książkę z biblotekii narodowej też możesz ją podać do bibliografii
Możesz poszukać cytatów dotyczących snu i podać stronę, czy choćby książkę, jako zbiór cytatów (ja tak zrobiłam u siebie)...

Mam nadzieję, że choć trochę pomogłam:D
1 5 1