Odpowiedzi

2010-04-05T16:36:06+02:00
"Wszystko o dawnych ludziach - czyli Wikingach."

Na początek któż to był Wiking. Otóż Wikingowie byli także nazywani Normanami. Zamieszkiwali oni tereny dzisiejszej Norwegii jak i Danii, Szwecji. Wikingowie skolonizowali Islandię. Islandczycy dotarli w 984 roku do Grenlandii, która zachwycała ich swą bujną i jakże piękną roślinnością, a nie tak jak dziś - całą pokrytą głównie śniegiem, czy lodem.
Grenlandczycy, jako pierwsi Europejczycy dotarli do Ameryki, lecz nie zostali tam długo. Ekspansja terytorialna Wikingów nie szła tylko w jednym jedynym kierunku-północnym. Normańscy wojownicy w roku 911 zdobyli północną część Francji. Spustoszyli Francję centralną, a założyli na Sycylii swe królestwo. Toczyli walki z angielskimi królami, pokonując ich w często krwawych bitwach, kolonizowali Szkocję i Irlandię.
Nawiązując do tematu, Wikingowie zwykli walczyć w morskich bitwach, jednakże przebieg owych bitew był zwykle dość dziwny! Żeglarze wiązali łodzie burtami, by stworzyć jedną , często więcej linii , które pływały, następnie się zderzały i ścierały z liniami wroga. Nie mogę też pominąć tego, że wcześniej jednak wojownicy zasypywali się nawzajem oszczepami i gradami. Należy zaznaczyć, iż przy tym rodzaju walki niemożliwością były skomplikowane manewry taktyczne. Powiązane ze sobą statki, traciły ową możliwość. Wygrywał ten, komu udało się oczyścić wroga z załogi. Warto również zauważyć, że Wikingowie nie znali urządzeń astronawigacyjnych! Wikingowie mieli fascynującą i jakże piękną mitologię, która niestety upadła pod wpływem innej religii - chrześcijaństwa. Pierwszym potężnym królem Wikingów, który przyjął ową religię-chrześcijaństwo- był Harald Sinozęby (władał on pod koniec wieku X). Niedługo jednak po nim Olaf Tryggvason wprowadził do Norwegii i Islandii chrześcijaństwo.
5 3 5