Odpowiedzi

  • Użytkownik Zadane
2010-04-07T14:36:01+02:00
Biopsja polega na pobraniu fragmentu tkanki,ze skóry lub narządu,w celu dokladnego zbadania pod mikroskopem.Biopsja może być wykonana przez lekarza w gabinecie zabiegowym lub w szpitalu.Jest przeprowadzana po to,by ułatwic rozpoznanie choroby.Jeśli kobieta znajdzie maly guzek w swej piersi.to mozna wykonac biopsję,zeby wykryc komórki nowotworowe.Biopsję przeprowadza się tez gdy nie podejrzewa sie nowotworu lecz by zdiagnozowac takie choroby jak marsakość wątroby,ciężką niedokrwistość.
Biopsję przeprowadza się zwykle w znieczuleniu miejscowym.Skóra pokrywająca dany obszar jest znieczulana tak,że drętwieje i wtedy używa się igły lub skalpela do pobrania małej próbki tkanki.
Do pobrania małej grupy komórek uzywa się cienkiej igły.a grubej uzywa się do pobrania fragmentów tkanek.Z narządów trudno dostępnych np.płuc biopsję przeprowadza sie pod kontrolą aparatury rentgenowskiej,USG lub tomografi komputerowej.
W biopsji przez nacięcie pobiera sie do badania fragmenty tkanek z nieprawidłowego obszaru.W biopsji przez wycięcie-cału obszar tkanki zmienionej chorobowo.Aby zlokalizowac pobierany fragment,chirurg potrzebuje dodatkowego wyposażenia np.endoskopu.
Po pobraniu próbki przesyla się ją do laboratorium,gdzie przeprowadza się różne badANIa.Aby upewnić się ze postawiono właściwą diagnozę,próbkę bada kilku specialistow.Czasami stosuje sie barwienie preparatów w celu wykrycia określonych chorób.Opis biopsji zostaje przesłany do lekarza prowadzącego,który z paciętem omówi jego wyniki.
Zdarza się że badanie jest niedokładne wtedy powtarza się badania.

Jestem częstym gościem w przychodni,to co napisałam wiem z ulotek znajdujących się w przychodniach..