Odpowiedzi

2010-04-05T18:05:21+02:00
WIELKANOCNE ŚWIĘTA!

To czas wyjątkowy dla każdego człowieka. Każdy przeżywa je inaczej. Każdy przeżywa je w sposób radosny.

Dla katolików wielkanoc to przede wszystkim zakończenie czasu smutku, i radość ze Zmartwychwstania. Wiąże się też również z koszyczkiem wielkanocnym i święceniem tradycyjnych potraw które spożyjemy przy wielkanocnym śniadaniu. W koszyczku powinien znaleźć się zajączek, jajka czyli symbol nowego życia. Czasem są one pięknie malowane i nazywane są wtedy pisankami. W koszyczku powinny być również wędliny, chrzan, masło , chleb i wsszystko co bedziemy jesc na sniadanie wielkanocne.

Dla każdego człowieka wielkanoc to czas wiosennych porządków i radości z tego że wiosna nareszcie nadeszła i że mamy wolne.

W różnych krajach wielkanoc obchodzona jest na różne sposoby np w Brazylii wielkanoc to czas wielkiej siesty ... (tutaj mozesz jeszcze poszukac o wielkanocy w innych krajach i sobie dopisac, chociaz mysle ze tyle wystarczy... mozesz jeszcze dac jakies zdjecia zajaczków itd jest to w reportarzu wskazane a zajmie wiecej miejsca:)
6 3 6
Najlepsza Odpowiedź!
2010-04-05T18:05:39+02:00
Święta Wielkanocne to wyjątkowy okres w roku. jest najstarszym świętem chrześcijańskim, a od siedemnastu wieków obchodzonym w pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni księżyca.
Mieści się w przedziale czasowym pomiędzy 22 marca i 25 kwietnia ale nie ma stałej daty, dlatego określane jest jako święto ruchome.
Jak w większości świąt, tak i w tym przeplatają się wątki i symbole różnych epok i kultur, pogańskie, antyczne i chrześcijańskie.Większość polaków również w te dni poświęca czas na uczestnictwo nabożeństwach kościelnych a także na spotkania w gronie rodzinnym. Z okresem Świąt Jest okresem specjalnych przygotowań, np część z nas robi świateczne porządki, nawet nie zdając sobie sprawy iż należą one do tradycji, symbolizują bowiem usuwanie śladów zimy a jednocześnie zła i chorób z naszych domów.Przygotowujemy również święconkę , którą zanosimy w pięknie ozdobionych koszyczkach do kościoła w celu poświęcenia produktów. W koszyczku wielkanocnym nie może przede wszystkim zabraknąć jajek które są symbolami nowego życia, zwykle mamy je w postaci kolorowych pisanek, baranka zazwyczaj wykonanego z czekolady lub cukru. Baranek symbolizuje umęczonego Chrystusa. Poświęcić należy również: chleb, wędlinę, chrzan, pieprz, ciasta świąteczne i sól.
Na stole wielkanocnym obok mięs i ciast stawiamy koszyk ze święconką. Śniadanie wielkanocne rozpoczyna się zazwyczaj od dzielenia się poświęconym jajkiem.
Z wielkanocą wiąże się wiele tradycji, część z nich jest zachowywana do dziś, na lany poniedziałek nazywany również Śmigusem -dyngusem.Jest to zwyczaj polegajacy na polewaniu wszystkich woda a w szczególności dziewcząt. Zmoczone w tym dniu panny miały bowiem zwiększone szanse na zamążpójście.Pewną nowością wśród tradycji są wielkanocne prezenty od zajączka. Mają one formę słodyczy lub drobnych upominków.
5 3 5