Odpowiedzi

2010-04-05T18:44:05+02:00
Dzieło plastyczne można czytać , ale przyglądając się jemu zaczynamy rozważać co dany malarz chciał pokazać. Jakie są przedstawione wartości na obrazie. Czytamy myślami przyglądając się każdemu najdrobniejszemu szczegółowi obrazu. Sztuka plastyczna jest pięknym dziełem, wieszając piękny obraz na naszej ścianie zdajemy sobie z tego sprawę. Uważam, że dzieła plastyczne są cennym zabytkiem naszego świata. Patrząc na nie możemy wiele rzeczy zrozumieć przy czym nasza wyobraźnia może pracować jak nigdy ;)

Czy Mona Liza w ogóle się uśmiecha? Jeśli tak, to jakie uczucia wyraża? Według danych francuskiego Luwru (tam znajduje się obraz) do zeszłego roku na całym świecie powstało ponad 1000 prac naukowych, których autorzy próbują rozwikłać tajemnicę.
Jedni dowodzą, że Leonardo stworzył swój ukryty autoportret, a poprzez "enigmatyczny uśmiech" wyśmiewa ułomność ludzi. Inni twierdzą, że portretowana żona Franciszka Giocondo (bogatego kupca florenckiego) była w stanie błogosławionym. Z kolei dla Bernharda Berensona - znanego krytyka sztuki z USA - uśmiech Mony Lizy przedstawia ludzką dumę. Giorgio Vasari - włoski teoretyk sztuki - stwierdził z kolei: - Ten grymas nie jest naturalny dla człowieka. Za to w ten właśnie sposób śmieje się do nas sam Bóg.
5 3 5