Odpowiedzi

  • Użytkownik Zadane
2010-04-05T18:34:52+02:00
Na tej stronie jest kilka fajnych pomysłów wybierz jakiś ;
http://www.sciaga.pl/tekst/29034-30-ten_obcy_charakterystyka_zenka_wojcika

:)
3 2 3
Najlepsza Odpowiedź!
2010-04-05T18:41:30+02:00
Głównym bohaterem lektury „ Ten Obcy” jest Zenek Wójcik, 16-letni chłopak pochodzący z Wrocławia. Jego matka nie żyje, a ojciec alkoholik nie interesuje się synem. Dlatego Zenek ucieka z domu, by na własną rękę szukać swojego wuja inżyniera i u niego zacząć nowe życie.
Gdy poznajemy Zenka, wyglądem i zachowaniem przypominał życiowego rozbitka, co było zresztą prawdą. Kiedy po raz pierwszy czwórka przyjaciół, Julek, Marian, Pestka i Ula, miał wygląd człowieka bezdomnego, właściwy ludziom po długotrwałej podróży bez możliwości umycia się i zmiany ubrania. Dawno nie strzyżone włosy, pozbawione połysku przypominały sierść niedożywionego kota. Szybko jednak można było przekonać się, że naprawdę Zenek wyglądał zupełnie inaczej. „ Miał chude policzki i szeroko rozłożone, ładne brwi. Po umyciu włosy stały się połyskliwe, a jeden mały kosmyk opadał na czoło ”.
Zenek był niezwykłą postacią z niezwykłym charakterem, a jego ciało zamieszkiwały dwie zupełnie różne od siebie osoby. Jedna z nich była serdeczna, gotowa do przyjaźni i powierzenia swoich sekretów, a druga zachowywała się obojętnie, kpiąco, chwilami nawet wrogo. Mimo swojego często nieprzyjemnego zachowania zdobył serca czwórki przyjaciół, dla których był bohaterem i przykładem do naśladowania, choć nie wszystko co robił było dobre. Kradł i sam namawiał do kradzieży młodszych, wiedząc, że robią źle. Lubił udawać dorosłego, często śmiał się z niemądrych wypowiedzi młodszych kolegów. Słuchał innych, ale sam był cichy i skryty. Jednak w postaci Zenka możemy znaleźć także zalety, nie tylko wady. Był dzielny, dumny i zaradny. Nie fantazjował, twardo stąpał po ziemi. Potrafił przezwyciężać trudy dnia powszedniego i radzić sobie w najcięższych sytuacjach. Chciał pomagać innym, na co dowodem było uratowanie dziecka nieznajomej kobiety z pędzącego wozu czy psa Dunaja. Był uparty i nie rezygnował łatwo z wyznaczonego sobie celu, o czym może świadczyć chęć znalezienia wuja w innym, oddalonym o wiele kilometrów mieście, mimo przeszkód takich jak brak środków do życia i skaleczona noga. Miał różnorodne zainteresowania, a jednym z nich była przyroda. Potrafił bezbłędnie rozpoznać ptaki po głosach, czy barwie piór, znał się także na innych zwierzętach - to on nauczył Ulę jak traktować torturowanego kiedyś psa.
Nie powiedział nikomu z czwórki przyjaciół prawdy, dlaczego uciekł z domu ani dlaczego szuka wujka. Zaimponował im jeszcze bardziej, gdy nie chciał podać swojego imienia do gazety po odważnej akcji uratowania małego dziecka. A tak naprawdę bał się, że gdy ktoś przeczyta jego imię w gazecie, będzie go szukał i kazał mu wrócić tam skąd uciekł - do domu, do ojca pijaka.
Jednak w miarę upływającego czasu spędzonego na wyspie, wśród kolegów i koleżanek, którym mógł zaufać, zachowanie chłopca ulegało zmianie. Zenek Wójcik stawał się coraz bardziej opanowany, mniej uparty i opryskliwy. Zrozumiał, że na Ziemi istnieją ludzie, którym można zaufać. Największy wpływ wywarła na niego Ula, która najlepiej ze wszystkich rozumiała Zenka i ona jedna znała odpowiedzi na pytania, na które nie chciał odpowiedzieć innym.
Myślę, że złe zachowanie Zenka i wszystkie jego wybryki były spowodowane złym traktowaniem w domu. Kradł, by przeżyć i osiągnąć to, co sobie obiecał. Posiadał wiele cech charakteru, które warto jest naśladować. W obecnych czasach często brak nam takiej pewności siebie, na jaką zdobył się Zenek, i dzięki której stał się ulubieńcem „posiadaczy” wyspy.
6 4 6
2010-04-05T18:49:05+02:00
Zenek Wójcik jest głownym bohaterem powieści pt.,,Ten Obcy". Był trochę starszy od reszty dzieci, miał około czternastu, może nawet szesnastu lat. Jego ojciec był alkoholikiem , więc uciekł z domu. Jego matka nie żyła. Chłopiec chciał odnaleźć wujka-Antoniego Janicę bo miał nadzieję, ze ten pozwoli mu u siebie zamieszkać. Bardzo interseował sie zwierzetami i chetnie z nimi przebywal. Interesował się rozwnierz morzem i dlatego chciał zostać marynarzem.
Zenek był szczupłym i wysokim chłopakiem. Miał ciemne oczy i gęste ciemne włosy. W chwili dotarcia na wyspę wyglądał bardzo biednie. Miał na sobie znisczoną zieloną wiatrówkę i brudne dresowe spodnie. Był bardzo brudny a ranę na nodze obwiązywał brudnymi szmatami. Zenek był bardzo skryty w sobie , dlatego też wolał towarzystwo Uli niż przebojowej Pestki. Był bardzo odwązny pracowity przykładem na to jest fakt, iz zatrudnił sie u jednego z rolnikow, aby odpracować pieniądze ofiarowane mu przez Ulę. Jego wadą były kradzieże. Przyczyna tych kradzieży był głod który mu doskwierał. Bardzo sie wstydził swojej sytuacji rodzinnej, o ktorej niechętnie mówił. Zwierzył sie jedynie Uli która kochał. Ula odwzajemniała te uczucia.
Według mnie Zenek był bardzo dobrym i zaradnym chłopcem. Jestem pełna podziwu, ze potrafił podrózowac z chorą nogą. Chciałabym spotkać takiego chłopca jak Zenek.

Mam nadzieję, że pomoglam ;)
4 4 4