Odpowiedzi

2010-04-05T19:04:15+02:00
Anastazja była córką rzymianina Pretekstata - poganina, i matki chrześcijanki, która ją zaznajomiła z prawdami wiary świętej i wszczepiła w nią szczerą pobożność.
Anastazja znosiła utrapienia i dokuczliwości męża z cierpliwością, szukając pociechy w modlitwie i dobroczynności. Opłacała strażników więziennych, żeby uzyskać dostęp do więzionych i niosła pomoc. Publiusz, nie mogąc pojąć jej szlachetności, kazał ją uwięzić w domu i traktować jak niewolnicę. Lecz niedługo po tym zmarł podczas podróży zostawiając Anastazji ogromny majątek. Po śmierci męża Anastazja przeniosła się do Ilirii, aby nieść pomoc tamtejszym chrześcijanom, zaciekle prześladowanym przez namiestnika Florusa. Po niedługim czasie szpiedzy dowiedzieli się, że jest chrześcijanką i donieśli o tym Florusowi.
Jednak dowiedziawszy się, że była żoną Publiusza, starał się ją namówić, aby porzuciła chrześcijaństwo. Wtem Anastazja oznajmiła, iż wielbi tylko Chrystusa Pana i gotowa jest za swoją wiarę oddać życie. Rozwścieczony tymi słowami Florus skazał ją na męki, a w końcu na śmierć na stosie. Wyrok wykonano dnia 25 grudnia roku 305.
7 2 7
2010-04-05T19:05:20+02:00
Święta Anastazja Patrycjuszka - święta katolicka żyjąca w Bizancjum.

Była damą dworu Teodory w Konstantynopolu. Zgodnie z legendą aby uniknąć niepotrzebnego zainteresowania swoją osobą cesarza Justyniana uciekła do klasztoru w Aleksandrii. Po śmierci cesarzowej Justynian zaczął poszukiwać Anastazję. Anaztazja w celu ukrycia przebrała się za mężczyznę i w tym przebraniu przeżyła 28 lat jako pustelnik na pustyni. Wedle tradycji zmarła w 576 roku. Wspomnienie jest obchodzone 10 marca.Anastazja z Dalmacji, Święta Anastazja – wielka męczennica, święta Kościoła katolickiego i prawosławnego.
Anastazja urodziła się w Rzymie w połowie III wieku, jako córka poganina i chrześcijanki. O jej życiu wiadomo niewiele. Została wydana za mąż za bogatego poganina lecz pod pretekstem wymyślonej choroby zachowała dziewictwo. Miała męża okrutnika, który jej życie zamienił w piekło. Po jego śmierci zajęła się pomocą uwięzionym chrześcijanom.

Przewodnikiem duchowym Anastazji był św. Chryzogon, który z polecenia cesarza Dioklecjana został uwięziony i skazany na śmierć za wyznawanie wiary. Wyrok został wykonany w 303r. w Akwilei. Św. Anastazja towarzyszyła mu do ostatnich chwil, po czym została uwięziona i wtrącona do więzienia w Sirmium w Dalmacji. Po wielu torturach, została skazana na śmierć przez spalenie w Sirmium, w 304 roku.
Jest patronką męczenników, wdów, cenzorów i tkaczy
5 2 5
Najlepsza Odpowiedź!
2010-04-05T19:07:07+02:00
ANASTAZJA, wielka męczennica (Wielikomuczenica Anastasija Uzoreszitielnica), 22 grudnia/4 stycznia. Była córką poganina i chrześcijanki. Została wydana za mąż za bogatego poganina lecz pod pretekstem wymyślonej choroby zachowała dziewictwo.
Przebierawszy się za żebraczkę, Anastazja odwiedzała więzienia, gdzie leczyła i karmiła przebywających tam braci, cierpiących za wyznawanie Chrystusa. Kiedy mąż dowiedział się o tym, zaczął znęcać się nad nią. Wkrótce jednak sam poniósł śmierć utonąwszy w morzu. Wówczas Anastazja szczodrze rozdała swe mienie ubogim.
Panujący cesarz Dioklecjan rozkazał, aby pewnej nocy wszyscy więźniowie będący chrześcijanami zostali zamordowani. Wraz z nimi pojmano Anastazję i poddano licznym torturom. Jednak ani męki cielesne, ani morzenie głodem, ani też próba utopienia nie doprowadziły do śmierci. W końcu rozpięto ją na znak krzyża między czterema palami nad ogniskiem, gdzie zmarła. Kobieta o imieniu Pompiliusza pochowała w pobliskim sadzie nienaruszone przez ogień ciało. Miało to miejsce około 304 r. w miejscowości Sirmium, noszącej obecnie nazwę Sremska Mitrovica.
W V w. relikwie św. Anastazji przeniesiono do Konstantynopola i złożono w specjalnie dla niej dedykowanej świątyni. W okresie późniejszym jej głowę oraz prawą rękę przeniesiono do Monasteru Świętej Anastazji, znajdującego się niedaleko Świętej Góry Atos. Początkowo pamięć jej czczono również w Rzymie, a imię umieszczono w rzymskim kanonie Mszy Świętej. Obecnie czci ją tylko Cerkiew prawosławna, głównie w bizantyjskiej i słowiańskim obszarze kulturowym.
Do świętej Anastazji wierni modlą się o oswobodzenie z niewoli i więzienia. Jest też orędowniczką przy trudnych i skomplikowanych porodach.
W ikonografii święta przedstawiana jest zazwyczaj w czerwonych szatach, z krzyżem w prawej ręce i naczyniem z wodą (którą nosiła uwięzionym) w lewej.
6 3 6