Napisz referat:Napoleon a sprawa polska.Wykorzystaj tekst żródłowy nr 2 oraz wybraną przez siebie literaturę lub informacje z internetu.
Proszę o rozwiązanie osoby będące w temacie.Jest to zadanie z podręcznika do historii nowa era,historia czesc 1,od renesansu do czasów napoleońskich.Proszę o porządną pracę gdyż jest to na ocene w szkole średniej!!!Pozdrawiam.

1

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
  • Użytkownik Zadane
2010-04-07T16:25:06+02:00
Początek naprowadza do tematu. DOSTAŁAM Z TEGO 6.

Gdy Francja, po kilku latach wojen we Włoszech zawarła pokój z Austrią w 1801 roku, polskie wojsko stało się niewygodne. Za wiedzą Napoleona Legiony przeszły na żołd Francji. Część polskich żołnierzy została wysłana na Haiti i zmuszona do walki z mieszkańcami tej wyspy buntującymi się przeciwko francuskiemu panowaniu. Była to wielka tragedia dla ojczyzny, ponadto po przeciwnych stronach stanęli ludzie walczący o wolność swoich narodów. Po Legionach pozostała legenda braterstwa broni i etos demokratycznej armii, w której oficerowie uczyli szeregowców czytać i pisać. W wojsku tym zdobyło szlify wielu oficerów.

W XIX w. i w XX wieku wielu Polaków sądziło(i nadal sądzi), że Bonaparte darzył nasz naród szczególnymi względami. Trudo zgodzić się z tą opinią, jeśli się pamięta, że Bonaparte był władcą Francji i prowadził politykę korzystną przede wszystkim dla swojego kraju i swojej rodziny. Warto jednak zaznaczyć, że cesarz był zakochany w Polsce Marii Walewskiej.

W 1807 roku po zwycięstwu nad Prusami i Rosją, Bonaparte zawarł porozumienie z carem Aleksandrem I. Dwaj cesarze ustalili w czasie negocjacji na barce zakotwiczonej na Niemnie w pobliżu Tylży, że kosztem Prus powstanie Księstwo Warszawskie. Było to dla Polaków "małe państwo wielkiej nadziei".
2 5 2