Witam, serdecznie proszę o rozwiązanie zadania:
"Spójrz na postacie Makbeta i Lady Makbet na tle innych bohaterów dramatu. Czym się wyróżniają spośród nich? Jeden z interpretatorów dramatu stwierdził, że "zostają przemienieni".
Jakie dostrzegasz oznaki tego przemienienia? Dlaczego się dokonało?"
Z góry dziękuję
Pozdrawiam

1

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-04-05T21:41:00+02:00
Makbet oraz jego żona na tle innych postaci są "tymi złymi", czarnymi charakterami utworu. Szczególnie Lady Makbet jest maszyną napędową dramatu - to silna, bezwzględna kobieta bez skrupułów, z łatwością ignorująca wszelkie pobudki moralne, to ona podjudza męża do zabójstw. Z premedytacją planuje kolejne mordy i bez przymrużenia oka zaciera ślady, chowa dowody. Jest typową 'femme fatale', to przez nią Makbet stacza się na dno. Sam Makbet, nienapędzany przez żonę, jest osobą wrażliwą, wręcz bezbronną, choć waleczną. Jednak jego dobroć zostaje zdruzgotana silnym charakterem żony - w efekcie Makbet staje się niepohamowanym mordercą. Okrutne i bezwzględne małżeństwo zatraca się coraz bardziej - dokonują coraz to powazniejszych wykroczeń, zbrodni.
Jednak mimo silnych charakterów, obydwoje spotyka należna kara - popadają w obłęd, a następnie giną. Ich postępowanie porusza wiele aktualnych wręcz problemów: władzy, winy, kary. Można powiedzieć, że zarówno Lady jak i Makbet przezywają, jak to zauważył jeden z interpretatorów, pewnego rodzaju "przemiany" - z silnych osób bez skrupułów i żadnych zasad, stają się ludźmi słabymi - zarówno emocjonalnie jak i psychicznie. Targani wyżutami sumienia popadają w szaleństwo, które pcha ich w ramiona śmierci. Jednak jest już za późno, by naprawić swe czyny - nawet, jesli by tego chcieli.
1 5 1