Przypuśćmy, że w czasach Mieszka I ukazywała się prasa ( to oczywiście nieprawda! ). Napisz artykuł do gazety, w którym zrelacjonujesz przyjęcie chrztu przez władcę polskiego. Uwzględnij korzyści, jakie odniosła Polska z przyjęcia chtu. Które z nich wydają Ci się najważniejsze?


Sorry, za punkty, ale nie mam więcej. ;D

1

Odpowiedzi

2010-04-05T22:35:28+02:00
14 kwietnia 966 - tą datę zapamiętamy na długo, wiąże się ona bowiem z nieodwracalnymi zmianami w historii naszego państwa. Tego dnia przyjęliśmy bowiem oficjalnie chrzest. Dokładniej przyjął go nasz król - Mieszko I wraz ze swoją żoną Dobrawę i swoją drużyną. Przyjeliśmy go od Czechów. Najpierw poszli oni do kościoła w Gnieźnie. Po długiej mszy, wielu śpiewach i modłach nastąpił rzecczywisty obrzęd chrzestu - w wodzie zanurzali się Mieszko, Dobrawa i rycerze z drużyny królewskiej, potem ksiądz kreślił na ich głowach krzyż i odmawiał krótką modlitwę.
Tyle o samym obrzędzie, jednak ta niepozorna ceremonia przyniosła Polsce wiele korzyści. Uniezależnialiśmy się bowiem od Niemiec, już nie mogę na nas napadać pod pozorem nawracania. Zcementował się także nasz sojusz z Czechami.Oczywiście Polska wkorczyła też doelity Europy. Stała się równoprawnym państwem w stosunku do państw zachodnich, państw katolickich. Oczywiście argument pierwszy i ostatni są dla nas w efekcie najważniejsze.
5 4 5