Odpowiedzi

  • Użytkownik Zadane
2010-04-05T23:51:53+02:00
Witam ! :)
Wybrałem najważniejsze informacje związane z Tybetem

Początki Tybetu sięgają V w. n.e, w którym to na Wyżynie Tybetańskiej osiedliła się ludność pochodząca z koczowniczych plemion zamieszkujących tereny Azji Środkowej. W VII wieku król Tybetu Srog-Bcan_Sgam stworzył silne państwo ze stolicą w Lhasie i podbił ogromne obszary, przez co zaczął zagrażać stolicy Chin, Indiom Mauriów i Nepalowi.
Wtedy to też, za sprawą dwóch żon tego władcy, do Tybetu zawitał buddyzm, który kwitł do IX w, w którym to do władzy doszedł Langdarma, zwolennik innej religii – bön. Wtedy to też nastąpił podział Tybetu na szereg niezależnych księstw feudalnych. W 763 r. Tybetańczycy zdobyli byłą stolicę chińską Chang’anie (Sian), ale już w X w. mocarstwo tybetańskie odstąpiło od tych terenów pozostawiając znaczną liczbę etnicznych Tybetańczyków poza granicami politycznego Tybetu.
W 1207 r. na Tybet najechały pierwsze wojska Mongołów. W XIII w. państwo zostało zjednoczone pod berłem Yuan, dynastii panującej w Chinach. Historycy uważają, iż jest to pierwszy przypadek w historii Tybetu, gdzie, stał się on chińskim lennem. Od X wieku, buddyzm znów zyskiwał na popularności, a największy jego rozwój nastąpił w XIV i XV w. Wtedy to założono regularną sieć klasztorów, które pełniły rolę ośrodków władzy religijnej, świeckiej, a także zaczęły funkcjonować jako centra kulturalne. Stały się one miejscami, w których kształtowała się tożsamość Tybetańczyków.
Z czasem, wpływ religii na politykę państwa stał się tak znaczący, że w Tybecie wprowadzona teokratyczny system rządów. Stało się za sprawą V Dalajlamy, żyjącego w XVII. Od tego momentu dalajlama stał się faktycznym władcą Tybetu.
Tybet był krajem raczej zamkniętym na obcokrajowców. Ludność chińska zaczęła przenikać na jego tereny po 1720 r., kiedy to na dwór Dalajlamy wysłano pierwszych urzędników tej narodowości. W XVII w. na krótko pojawili się misjonarze, którzy określili Tybet jako kraj zacofany, izolujący się od świata, w którym stosuje się surowe kary dla niższych warstw feudalnych.
Chiny nie rezygnowały z praw do Tybetu. W latach 1906-1907 zajęły Tybet Wschodni, a rok później Lhasę. Po upadku Cesarstwa Chińskiego i proklamowaniu w 1912 r. republiki, Tybet stał się samorządnym państwem, co trwało aż do 1950 r.

Mam nadzieję że pomogłem ! :) (Zarzekam że nie kopiowałem z Internetu)
Pozdrawiam !