Odpowiedzi

2010-04-06T08:37:33+02:00
Połączenie zająca z symboliką jajka wielkanocnego nie ma zbyt długiej historii. Najstarsze źródła przedstawiające zająca z wielkanocnymi jajkami pochodzą z końca XVII wieku. Wyjaśnień tego niezwykłego związku jest wiele. Gdy jedni widzą tu nawiązanie do zwyczajów podatkowych, które dopuszczały składanie daniny w naturze, co sprawiało, że często wraz z jajkami składano zwierzęta, i to nie koniecznie domowe, inni próbują spojrzeć na problem oczyma dzieci. One to mogły w czasie Wielkanocy zauważyć na polach biegające zające, zapowiadające nadejście wiosny. Ponieważ zawsze obdarowywane były w te święta pisankami, łatwo było przypisać właśnie zającom rolę roznosicieli tych prezentów. Druga połowa XVIII wieku przyczyniła się znacząco do rozpropagowania symbolu wielkanocnego zająca. Stało się to za sprawą coraz to popularniejszych kartek pocztowych, wysyłanych wraz ze świątecznymi życzeniami. Motywy dekoracyjne tych kartek nie zawsze były religijne, często czerpały elementy z otaczającej przyrody. Później do tych symboli dołączono lub je zastąpiono elementami bardziej teologicznymi. Dziś bogactwo symboli przedstawianych na wielkanocnych kartkach jest jeszcze większe i obejmuje elementy mniej lub bardziej związane z interpretacją, wyrażającą radość ze zwycięstwa Chrystusa nad śmiercią.
12 2 12
Najlepsza Odpowiedź!
  • Użytkownik Zadane
2010-04-06T08:47:52+02:00
Zwyczaje wielkanocne w moim domu.
W moim domu co roku na święta Wielkanocne całą rodziną malujemy jajka i przygotowujemy koszyczek.
Oprócz tego wszyscy pomagamy mamie w pieczeniu ciast i robieniu sałatek. W Niedziele Wielkanocną idziemy na Mszę Świętą na godzinę szóstą rano. Tradycją a w moim domu jest jedzenie czerwonych buraczków, dzielenie się poświęconym chlebkiem, jajkiem i kiełbasą.
Moim zdaniem Wielkanoc jest naprawdę rodzinnym świętem i nie zamieniłabym go na żadne inne.

(W moim domu co roku całą rodziną zasiadamy do stołu i dzielimy się jajkiem.Po śniadaniu wszyscy idziemy do kościoła Na godzinę 10:00, a gdy skończy się Msza Święta wracamy do domu i pomagamy mamie robić świąteczny obiad.Po posiłku odpoczywamy spacerując po okolicy.)
20 4 20
2010-04-06T08:50:47+02:00
Zwyczaje wielkanocne: Przed Wielkanocą robimy wielkie porządki, przygotowujemy różne potrawy na śniadanie wielkanocne, idziemy do kościoła w wielki Piątek.
10 3 10