Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2009-11-02T15:04:48+01:00
Bank Światowy chwali Polskę za działania antykryzysowe.
"Polska jest jedynym krajem Unii Europejskiej, którego gospodarka wzrosła w ostatnich trzech kwartałach. Było to możliwe dzięki silniejszym fundamentom gospodarki, płynnemu kursowi walutowemu oraz szybkiej odpowiedzi polskich władz na kryzys" - czytamy w najnowszym raporcie Banku Światowego dotyczącym 10 nowych postkomunistycznych krajów członkowskich UE.
Bank Światowy ocenia, że choć ożywienie w globalnej gospodarce już się rozpoczęło, w Europie Środkowej może być ono słabe. Zdaniem analityków banku w tym roku gospodarki państw regionu skurczą się w sumie o 4,2 proc., a w przyszłym kraje te zanotują niewielki wzrost PKB na poziomie 1 proc. Lepiej powinno być już w 2011, kiedy przewiduje się, że gospodarka Dziesiątki wzrośnie o 3,6 proc.

"Region będzie musiał dostosować się do mniejszego napływu kapitału zagranicznego i nauczyć się wykorzystywać go bardziej produktywnie" - czytamy w raporcie BŚ.
Spośród 10 gospodarek regionu przedstawiciele BŚ szczególnie pochwalili Polskę. - Wyniki Polski w czasie kryzysu były wyjątkowe z różnych przyczyn. Polska weszła w kryzys z mocniejszymi fundamentami makroekonomicznymi niż inne kraje w regionie, ma płynny kurs walutowy. Ważne jest to, że jej gospodarka jest bardziej zróżnicowana i nie tak otwarta jak innych państw w regionie. Również odpowiedź polskich władz na kryzys była szybka i odpowiednia - powiedział cytowany w komunikacie prasowym Thomas Laursen, przedstawiciel Banku Światowego dla Polski i krajów bałtyckich.
Data: 28.10.2009r
Źródło: www.wyborcza.biz

Emerytury spadną? Tusk uspokaja: Emeryt nie może stracić.
- To co dla nas jest kluczowe w szukaniu nowych rozwiązań, to bezpieczeństwo emerytów. Emeryt nie może, dziś i w przyszłości, stracić na wprowadzeniu zmian - zapewnił premier Donald Tusk. Dziś "Gazeta Wyborcza" opisała projekt oszczędności minister pracy. Według niego, po zmianach nasze emerytury spadłyby nawet o jedną czwartą. "Minister Jolanta Fedak chce ratować budżet kosztem naszych emerytur. Nadal płacilibyśmy na nie tyle samo, ale nasze emerytury spadłyby nawet o jedną czwartą" - napisała "Gazeta Wyborcza" informując o nowym pomyśle Ministerstwa Pracy. Zakłada on m.in., że więcej pieniędzy ze składek emerytalnych powędruje do ZUS, zamiast do OFE. Co na to premier? Zapewnia, że zmiany są potrzebne. Jednak emeryci nie stracą:
- Emeryt nie może stracić na wprowadzeniu zmian. (...) Musimy wspólnie uznać, że składka nie jest po to, żeby jakieś instytucje zarabiały kokosy. Ta składka jest po to, żeby instytucje finansowe przede wszystkim dbały o przyszłość emerytur - powiedział premier.
- Nie może funkcjonować system, który jest niekorzystny z punktu widzenia państwa i nie przynosi korzyści emerytowi - dodał.

Data: 27.10.2009r

Źródło: www.wiadomosci.gazeta.plUE: Niemal co trzeci zarażony HIV o tym nie wie.
- 30 proc. nosicieli wirusa HIV w Unii Europejskiej i nawet 70 proc. w Rosji, Mołdawii i na Ukrainie nie wie o tym, że są zarażeni - wynika z danych opublikowanych w poniedziałek przez Komisję Europejską (KE).
KE uznała to za "poważny problem" wymagający natychmiastowego działania ze strony władz, zważywszy, że późna diagnoza zwiększa ryzyko przeniesienia wirusa i zmniejsza skuteczność leczenia.

Z danych zawartych w strategii walki z HIV/AIDS w UE na lata 2009-13 wynika, że w latach 2001-2007 liczba osób żyjących z HIV/AIDS w UE i trzech wymienionych krajach sąsiednich wzrosła z 1,5 do 2,2 mln. Jedna trzecia z nich mieszka w UE.
- Nie możemy ustać w wysiłkach w walce z HIV/AIDS. Musimy zachęcać każdego, by wziął odpowiedzialność za siebie i swoich partnerów, czy to mówiąc o bezpiecznych zachowaniach seksualnych, czy to o poddaniu się badaniom na obecność wirusa HIV - oświadczyła unijna komisarz ds. zdrowia Andrulla Wasiliu.

Najgorzej u naszych sąsiadów

Największe zaniepokojenie KE budzi odsetek dotkniętych HIV/AIDS w krajach sąsiednich, takich jak Rosja (1 proc. populacji) czy Ukraina (1,6 proc.), które razem z Mołdawią i krajami Europy Środkowo-Wschodniej KE zaliczyła do "priorytetowych regionów" działania. Ponieważ ryzyko rozprzestrzeniania się wirusa w tych krajach, w tym w Polsce, dotyczy głównie narkomanów używających tych samych strzykawek, wśród proponowanych przez KE działań jest m.in. rozdawanie sterylnych igieł.

Data: 26.10.2009 r.

Źródło: wiadomości.gazeta.pl

Iran: Inspektorzy sprawdzają zakład wzbogacania uranu.
Czterech ekspertów Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) rozpoczęło w pobliżu miasta Kum (ok. 150 km na południowy zachód od Teheranu) inspekcję budowanego tam zakładu wzbogacania uranu, którego istnienie władze irańskie ujawniły pod koniec września. Zadaniem inspektorów jest sprawdzenie, czy zgodnie z zapewnieniami Iranu zakład ten będzie mógł służyć wyłącznie do celów pokojowych. Wizyta inspektorów ma potrwać trzy dni.

Irańska agencja Mehr poinformowała w niedzielę po południu, że wysłannicy MAEA byli już w tym obiekcie i że spodziewani są tam ponownie. Agencja nie powołała się na żadne źródła, a MAEA nie potwierdziła dotąd tej informacji.

Państwa zachodnie na czele ze Stanami Zjednoczonymi podejrzewają Iran o potajemne prowadzenie prac nad zbudowaniem broni jądrowej. Teheran twierdzi, że jego program nuklearny służy wyłącznie uzyskaniu paliwa dla elektrowni atomowych.

Data: 25.10.2009 r.

Źródło: www.wiadomosci.gazeta.pl

Wielka eksplozja składu paliwa.
W rafinerii ropy pod San Juan, stolicą Portoryko, doszło do wybuchu i pożaru. Z sąsiedztwa ewakuowano około 1500 osób - podały władze. Słupy czarnego dymu spowodowały, że wstrzymano ruch samolotów.

Do eksplozji i pożaru doszło w zakładach Caribbean Petroleum Corp (CPC), jednego z głównych dostawców produktów rafineryjnych na wyspie Portoryko. Według strażaków wszyscy pracownicy rafinerii są bezpieczni. Płomienie i dym nad przedmieściem San Juan widać było z odległości wielu kilometrów; dym zablokował też częściowo drogi w okolicy.

Wybuch porównywalny z trzęsieniem ziemi

Wybuch, wskutek którego w budynkach wyleciały okna, miał według pracowników stacji sejsmologicznej siłę porównywalną z trzęsieniem ziemi o sile 2,8 w skali Richtera. Ze względu na chmurę dymu amerykańska federalna administracja lotnictwa nakazała wstrzymanie ruchu lotniczego na wyspę i zaleciła, by dzieci w wieku szkolnym nie wychodziły z domów.
Pożar zniszczył 17 z 40 zbiorników, w których magazynuje się m.in. paliwo lotnicze i benzynę. Pozostałe strażacy polewają, by nie dopuścić do rozszerzenia się ognia. Walczy z nim 130 strażaków.
Nie wiadomo, co było przyczyną wybuchu. - Nie sposób powiedzieć teraz, co się stało. Koncentrujemy się na powstrzymaniu ognia i zapewnieniu bezpieczeństwa ludziom - powiedział gubernator Fortuno. Na rozpoczęcie dochodzenia w sprawie wybuchu trzeba poczekać, aż ogień całkowicie zostanie opanowany i będzie można wejść na teren zakładów CPC. Według szefa policji Jose Figueroa Sanchy na całkowite ugaszenie pożaru trzeba będzie kilku dni.

Data: 23.10.2009 r.
Źródło: www.wiadomosci.gazeta.pl


"Rzeczpospolita": Na mszy dostaniesz od księdza alkomat.
Księża w dziesięciu kościołach w kraju rozdadzą w niedzielę pięć tysięcy alkomatów, by przypomnieć kierowcom o zakazie jazdy pod wpływem alkoholu - pisze "Rzeczpospolita".

To początek kampanii Alko-Casco sponsorowanej przez producenta znanej na polskim rynku wódki. Ma być skierowana przede wszystkim do młodych kierowców. Po raz pierwszy wspierają ją księża. Włączyło się w nią dziesięć parafii, głównie garnizonowych.

Do akcji pierwszy raz przyłącza się też osiem Wojewódzkich Ośrodków Ruchu Drogowego. Alkomaty otrzymają m.in. zdający egzamin na prawo jazdy, którzy nie ukończyli 25 roku życia.

Data: 24.10.2009 r.

Źródło: www.wiadomosci.gazeta.pl
2009-11-02T17:00:15+01:00
Jest tego dużo więc nie vwiem co ci napisać. Wybierz sobie to wtedy ci napisze. Afera Hazardowa, Prawdopodobne Zakręcenie Kurów z Gazem Przez Rosję, i wiele innych