Odpowiedzi

2010-04-06T10:27:22+02:00
- bo chcieli być znani na świecie,
- chcieli być przygotowani pod względem fizycznym na wojne,
- chcieli budzić postrach na świecie,
1 5 1
2010-04-06T10:27:45+02:00
Grecy zwracali więlką uwagę na uprawianie sportów ponieważ :
- przez to byli zdrowsi,
- byli bardziej wysportowani przez co umieli lepiej walczyć i się bronić,
- byli odporniejsi na liczne choroby,
-szkoli w ten sposób wojsko,
- była to ich jedna z nielicznych rozrywek
2010-04-06T10:49:34+02:00
Sport w starożytnej Grecji – w starożytnej Grecji sport uważano za ważny element edukacji chłopców i pozytywnego kształtowania charakterów. Grecy starożytni bardzo cenili rywalizację sportową i sądzili, że zwycięstwo jest znakiem boskiej przychylności dla zawodnika.

Sport miał dla Greków znaczenie religijne -największe zawody odbywały się z okazji świąt religijnych. Najsłynniejszymi były igrzyska olimpijskie, dużą popularnością cieszyły się też pozostałe igrzyska o charakterze panhelleńskim. Każda polis grecka miała własny kalendarz imprez sportowych, na których miejscowi sportowcy podejmowali współzawodnictwo ku czci bogów patronujących miastu. Każdego roku odbywały się przynajmniej dwa wielkie igrzyska, a było też wiele imprez lokalnych i urządzanych z powodu szczególnych okazji. Zawodnicy mieli okazje do występowania i zdobywania nagród.
Zamiłowanie Greków do sportu wywodziło się głównie z uwielbienia siły i piękna męskiego ciała. Przedstawienia sportowców były częstym tematem dzieł artystów.
2 5 2