Renesans.
Na podstawie analizy tekstów i dzieł plastycznych wykorzystujących motyw miłości postaraj się wyodrębnić odmiany tego uczucia w zależności od tego, ku komu jest skierowane, czego oczekuje.

czyli z 4-5 przykładów tekstów lub obrazów renesansowych (wolałbym tekstów), podać jaki rodzaj miłości w niej występuję i krótki opis.
z góry dzięki.

1

Odpowiedzi

2010-04-06T11:04:29+02:00
•Michał Anioł- Pieta
Przedstawia Matkę Boską z Jezusem na kolanach. Jest tu ukazana miłość matki do syna.Harmonia dzieła jest wyrażona przede wszystkim w twarzach. Matka Boska jest smutna i zrezygnowana. Wie, jaki los spotka jej syna i nie może się z tym pogodzić.

•Jan Kochanowski- Tren V
Miłość ojca do córki, po jej stracie. Uczucia do Urszulki są ukazane przez zdrobnienia. Kochanowski ma pretensje do Persefony, ze w tak młodym wieku zabrała mu dziecko.

•Jan Kochanowski- Tern VI
Miłość ojca po stracie dziecka. Cierpienie ojca jest ogromne i niewyobrażalne. Wspomina jej talenty. Widział w niej talent. Przyrównując zmarłą córkę do słownika podkreśla miłość do zmarłego dziecka. Nie może poradzić sobie z jej śmiercią.

•William Szekspir- Makbet
Miłość głównego bohatera do władzy. Jest to przykład chorej miłości, gdyż przez zachłanność i ambicję Makbet zatraca się, przegrywa walkę i umiera.

•Mikołaj Sęp Szarzyński- O nietrwałej miłości rzeczy świata tego
Przedstawiona jest tu miłość jaka otacza każdego człowieka. Miłość jest w naszej naturze, musimy kochać. W pogoni za materią często zwodzimy duszę. Wiara w Boga pomoże nam wybrać miłość właściwą.
1 5 1