Odpowiedzi na podstawie książki Stefana Żeromskiego "Syzyfowe Prace":
1.Jak wyglądały typowe lekcje języka miejscowego w gimnazjum
2Jakim nauczycielem był profesor Sztetter
3Kim był nowy uczeń Bernard Zygier
4Jak przebiegała lekcja z udziałem nowego ucznia
5Dlaczego Zygier opowiadał o Mickiewiczu i recytował "Redutę" Ordona
6Jaka była reakcja nauczyciela a jaka słuchaczy
7Co wystąpienie Zygiera uświadomiło gimnazjalistom??

2

Odpowiedzi

2010-04-06T13:30:58+02:00
1.Lekcje miejscowego języka były bardzo nudne. Właściwie była to lekcja nieobowiązkowa i tylko kilku chłopców na nią przychodziło.
2.Profesor Sztetter był nauczycielem bojaźliwym,strachliwym. Bał sięuczyć ojczystego języka w obawie przed wyrzuceniem. Ponadto wygląda na człowieka,który ciągle się boi.
3.Bernanrd Zygier-nowy uczeń. Wcześniej uczył się w Warszawie. Został wyrzucony z tamtejszego Gimnazjum za czytanie Polskiej literatury.
4. NA lekcji języka polksiego prof Sztettr odpytywał nowe ucznia Bernarda Zygiera. ZAdawał mu różne trudne i łatwiejsze pytania,na ktre starannie i precyzyjnie odpowiadał Zygier. Gdy Zygier skończył mówić nauczyciel zapytał o twórczość Mickiwiecza, i znowu uczeń odp. co czytał. Gdy belfer spytał się go czy coś potrafi na pamięć ten zaczął recytować ,,Reduta Ordona". (to chybabędzie to,ale już zabardzo nie pamiętam wszystkiego)
5.Ponieważ Sztetter zadał mu takie pytanie. Pozatym Zygier podziwiał Mickiewicza,dlatego opowiadał o nim z takim zapałem.
6.NA początku profesor starał się i próbował ze wszystkich sił przerwaćrecytacje,lecz nie dał rady. Wkońcu sie,,poddał" i zaczął słuchać,lecz nadal ukradkowo zerkał na drzwi cały blady.
UCzniowie natomisat słuchali z uwagą i ciszą. Wszycy byli zasłuchani. KOmpletna cisza w sali...
7.Wystąpienie Zygiera uświadomiło gimnazjalistom,że cały czas jest nadzieja dla Polski i dla Polaków. Resytacja ta ,,obudziła"w nich jakby wygasłe uczucie miłosći do ojczyzny,wzruszenie...
(Powinno być dobrze xp)
1 5 1
Najlepsza Odpowiedź!
2010-04-06T13:35:20+02:00
1. Rusyfikatorzy robili wszystko aby lekcje polskiego się nie odbywały. Przesuwane one były na koniec planu lekcji, bo wtedy uczniowie byli już zmęczeni po całym dniu. Uczniowie mogli z nich bezkarnie uciekać albo w ogóle w nich nie uczestniczyć. Były prowadzone szybko, niedbale i niedokładnie, tak aby zniechęcić uczniów do nauki języka polskiego.
2. Profesor Sztetter był nauczycielem, który bardzo kochał Polskę i tęsknił za nią. Wśród innych nauczycieli postrzegany był jako intruz. Niedbale prowadził lekcje, przez co stracił szacunek ze strony uczniów. Nie zależało mu aby w klasie panowała cisza, ład, porządek i spokój. Nie potrafił zapanować nad klasą. Pracował bo musiał, nie dlatego że chciał. Musiał jakoś zarabiać pieniądze na utrzymanie swojej rodziny.
3. Bernard Zygier uczęszczał wcześniej do warszawskiej szkoły, ale został z niej wyrzucony. Kiedy przybył do Klerykowa sprawił że większość uczniów diametralnie się zmieniła. Przestali oni bezkrytycznie ulegać rusyfikatorom. Stali się bardziej asertywni i stanowczy.
4. Kiedy na lekcję przybył Zygier Sztetter poprosił go o wykonanie zadania (przeczytanie wiersza). Ku zdziwieniu wszystkich obecnych chłopak zrobił to posłusznie i bardzo dokładnie. Nauczyciel był zachwycony i nie wiedział jaki stopień ma mu postawić. Rozwinęła się między nimi dyskusja na temat literatury. Inni chłopcy byli zdumieni zachowaniem nowego kolegi.
5. Opowiadał o Mickiewiczu, ponieważ kochał Polskę i polskich poetów. Był zachwycony dziełami Mickiewicza i bardzo mu one imponowaly. Recytował Redute Ordona aby pokazać reszcie kolegów jak bardzo Polska jest dla niego ważna i istotna. Chciał udowodnić im, że tęskni za Polską i marzy o powrocie do niej.
6. Zarówno w oczach nauczyciela jak i uczniów pojawiły się łzy, było to silniejsze od nich, nie mogli tego przezwyciężyć. Wszyscy zrozumieli jak bardzo kochają Polskę i jak bardzo jest bliska ich sercom. Wzruszyli się i pojęli jak wielka jest ich nostalgia za ojczyzną.
7. Uświadomiło im gorący patriotyzm oraz tęsknotę za ojczyzną. Na nowo obudziło się w nich wygasłe nieco uczucie kolosalnej miłości za Polską, tą jedyną i niepowtarzalną. Zrozumieli, że niewłaściwie postępowali ulegając rusyfikatorom.
3 3 3