Potrzebuję referat na temat: "Co zdecydowało, że nadzieję na odbudowę Polski, Polacy wiązali z Napoleonem?" Referat nie musi być długi, może być na jedna stronę A4, ale dobrze by było jak by zawierał dużo konkretów na ten temat. Będę też zadowolona jeśli przynajmniej w myślnikach dostanę jakieś argumenty, z resztą mogłabym sobie poradzić... Z góry dziękuję. Za rozwiązanie daję NAJ. Pozdrawiam

1

Odpowiedzi

2010-04-06T13:51:26+02:00
Polacy wiązali duże nadzieje z Napoleonem przede wszystkim z powodu zaborów, w których trzymała ich Rosja. Trzeba bowiem ująć tu fakt, że w armii Napoleona Polaków było pod dostatkiem.
Jak wiadomo Rusyfikacja oraz Germanizacja bardzo uniemożliwiała rozwój kultury Polskiej. Niszczono książki, zabraniano mówić po polsku.
Z Francją wiązane były wszystkie nadzieje co jeszcze bardziej upewniało w przekonaniu, w jak bardzo złej pozycji jesteśmy.
Nadzieja ta rozkwitła, gdy Napoleon obiecał Księstwo Warszawskie polakom. Niedługo potem Francja oraz Austria zawarły pokój, wysłano 6.000 polaków na Haiti.
W 1807 tak jak obiecał Napoleon polakom, powstało Księstwo Warszawskie. Polacy cieszyli się do 1812 roku.
Wtedy właśnie Napoleon postanowił najechać na Rosję a dokładnie na Moskwę. Polacy byli wierni Napoleonowi i wysłali sporą część swoich wojsk na tę bitwę.
Niestety, zakończyła się ona klęską. Księstwo Warszawskie znów opanowane było przez Rosję.
Jak widać Polacy wszystko zawdzięczali Francji – Powstanie jak i późniejszy upadek. Napoleon obiecał im kawałek ziem, w których mogli rozwijać kulturę oraz mówić po Polsku.


Może nie jest to dużo - ale przynajmniej MOJE!

3 5 3