Odpowiedzi

2010-04-06T14:23:08+02:00
Święte Triduum Paschalne jest to najważniejsze wydarzenie w roku liturgicznym katolików, którego istotą jest celebracja Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Chrystusa. Rozpoczyna się wieczorną Mszą w Wielki Czwartek (Msza Wieczerzy Pańskiej), kończy zaś drugimi nieszporami po południu Niedzieli WielkanocnejWieczorem we wszystkich parafiach odprawiona jest uroczysta msza św. nawiązująca do Ostatniej Wieczerzy, podczas której Chrystus ustanowił sakramenty Eucharystii i kapłaństwa. - W przeddzień swojej śmierci Pan Jezus spożywał paschę ze swoimi uczniami. Tego wieczoru biorąc do rąk chleb i wino przemienił je w swoje ciało i swoją krew, czyniąc z nich pokarm i napój, który ma nam towarzyszyć do końca świata. Ustanawiając w ten sposób sakrament Eucharystii, polecił apostołom, by w przyszłości czynili to na Jego pamiątkę mam nadzieje że pomogłam
1 1 1
2010-04-06T14:32:38+02:00
Święte Triduum Paschalne-jest to najważniejsze wydarzenie w roku liturgicznym katolików, którego istotą jest celebracja Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Chrystusa. Święte trzy dni przed Wielkanocą, na które składają się Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielka Sobota.
Wielki Czwartek-to dzień upamiętniający Ostatnią Wieczerzę, podczas której Jezus zapowiedział swoją rychłą śmierć. W ten dzień odbywają się Msze: poranna - Krzyżma Świętego, i wieczorna Msza Wieczerzy Pańskiej.
Wielki Piątek-Wielki Piątek to dzień, żałoby i skupienia, upamiętniający śmierć Jezusa na krzyżu. W ten dzień, podobnie jak w Wielką Sobotę, nie odprawia się Najświętszej Eucharystii, a wiernych obowiązuje ścisły post.
Wielka Sobota-Wielka Sobota jest dniem żałoby i adoracji Naświętszego Sakramentu. W ten dzień, podobnie jak w Wielki Piatek, nie odprawia się mszy, święci się jednak pokarmy na wielkanocny stół.
1 1 1
Najlepsza Odpowiedź!
2010-04-06T14:43:14+02:00
Rozpoczęcie Świętego Tridium Paschalnego
Msza Wieczerzy Pańskiej (Wielki Czwartek)
Ludzi gromadzą sie w ten dzien wokół Chrystysa Pana jako uczniowie na Ostatniej Wieczerzy.Uczestniczymyw tych samych wydarzeniach, Jezus bierze chleb i wino i przemienia je w swoje Ciałoi Krew, aby nas nakarmić. Czyni to wszystko z miłości ku nam.Zanim odejdzie do Ojca zostawia nam Testament miłości. Przed odejściem zobowiązuje nas do wzajemnej miłośći: To jest moje przykazanie, byście się wzajemnie miłowali, tak jak ja was umiłowałem" (J 15,12) (fragment przy umywaniu nóg swoim uczniom)
I czytanie w ten dzien mówi nam o Przepisach o wieczerzy paschalnej
II czytanie opisuje Ustanowienie Eucharystii
Ewangelia opisuje umycie nóg uczniom. Miłość jest oczyszczeniem i prawdziwym obmyciem z grzechów.
Po skończeniu liturgi nastepuje adoracja Najświętszego Sakramentu

Wielki Piątek
Liturgia na cześć Męki Pańskiej
Liturgia Męki Pańskiej rozpoczyna się bez śpiewu na wejście. Kapłani i diakoni, ubrani w szaty koloru czerwonego. Po oddaniu ołtarzowi czci przez ukłon, kapłan z diakonami pada na twarz lub klękają. Wszyscy na klęcząco modlą sie w ciszy.
I czytanie Opowiada o cierpieniu człowieka, zwłaszcza niewinnego.
II czytanie mówi o tym że Chrystus stał się sprawcą zbawienia dla wszystkich, którzy Go słuchają
Odczytywana jest Męka Pańska podzielona na role jak w Niedziele Palmową. Opowiada o zaparciu się Piotra, Przebiegu wydarzen przed Piłatem , Ukrzyżowaniu a na koniec Śmierci Jezusa i złożeniu do grobu.
Adoracja krzyża
Następuje przyniesienie zasłoniętego krzyża w towarzystwie dwóch mistrantów ze świecami. Krzyż jest odsłaniany w trzech etapach.
Procesja do grobu Pańskiego
Po Komuni kapłan wystawia Najśw. Sakrament w monstrancji. Po okadzeniu Najśw. Sakrament przenosi się w procesji do Grobu Pańskiego.
Wielka Sobota
Błogosławienie Pokarmów Wielkanocnych
Wigilia Paschalna w Wielką Noc
1. Liturgia światła
2. Liturgia słowa
3.Liturgia chrzcielna
4. Liturgia eucharystyczna- uczta paschalna
1 5 1