Wyjaśni przysłowia
przyjaciół nie pozyskuje lekkomyślnie a tych których pozykałeś lekkomyślnie nie porzucaj-Solon

nie tak bardzo potrzebna jest pomoc przyjaciół ile wiara w ich pomoc- epikur

pewnego przyjaciela poznaje się w sytuacji niepewnej- enniusz

1

Odpowiedzi

2010-04-06T17:29:27+02:00
''przyjaciół nie pozyskuje lekkomyślnie a tych których pozykałeś lekkomyślnie nie porzucaj'' = mi się wydaje , że w tym zdaniu chodzi o to , by przyjaciół dobierać z głową , prawdziwych , którzy zasługują na nasza przyjaźń oraz takich , na których można liczyć w każdej chwili . A gdy np. przez naszą nie uwagę ktoś kto nie zasługuję na naszą przyjaźń - stanie się ''przyjacielem'' , ważne jest by nie odżócać go lekkomyślnie tylko zrobić to tak , by nie uraźić danej osoby 'przyjaciela' .

''nie tak bardzo potrzebna jest pomoc przyjaciół ile wiara w ich pomoc'' = a w tym zdaniu wydaje mi się , że chodzi o to , by wierzyć w przyjaciół , że oni nam pomogą chociaż nawet , by nie mogli , będą się starać , robić wszystko - by pomóc . Żeby coś osiągnąć , coś zrobić itp. potrzebna jest wiara , a nim bardziej wierzysz , że coś się uda - tym bardziej masz pewność , że to się stanie .

''pewnego przyjaciela poznaje się w sytuacji niepewnej'' = Prawdziwego przyjaciela łatwo poznać po czynach , gdy jest nam potrzebna pomoc , taki człowiek pomaga nam chociaż nas nie zna , wtedy my ufamy takiej osobie , bliżej ją poznajemy i odwdzięczamy się za to co dla nas zrobił .
(nie wiem czy doobrze , ale ja tak rozumiem te pojęcia - liczę na naj) . xoxo