Odpowiedzi

2010-04-06T17:23:00+02:00
Św. Franciszek z Asyżu jest niewątpliwie wyjątkową postacią wśród świętych w Kościele katolickim. Jest on przedmiotem czci, wielkiego szacunku i naśladowania ze strony ludzi różnych wyznań oraz przekonań religijnych i społecznych: katolików i protestantów, ateistów i mistyków, naukowców i hippisów, ludzi różnego pochodzenia i stanu. Jest natchnieniem dla poetów, pisarzy i artystów. Pomimo tego, że okres jego życia przypada na średniowiecze, to jednak w dalszym ciągu, nieprzerwanie, duchowość Świętego fascynuje kolejne pokolenia, które ciągle na nowo starają się zgłębić to, co po sobie pozostawił.
Papież Jan Paweł II w liście z okazji osiemsetlecia urodzin św. Franciszka pisze: Zainteresowanie tą postacią nie tylko nie osłabło z biegiem czasu, ale głębiej zapadło w umysły i jeszcze bardziej się rozprzestrzeniło. Ludzie dlatego tak podziwiają i miłują tego Świętego, że widzą w nim spełnienie - i to w sposób najdoskonalszy - tego, czego najbardziej pragną i czego we własnym życiu nie osiągają: radości, wolności, pokoju, zgody i pojednania między ludźmi, a także wśród rzeczy tego świata.
1 5 1
2010-04-06T17:23:11+02:00
Św. Franciszka podziwiamy za dążenie do wewnętrznej doskonałości poprzez ascetyzm.
3 2 3
2010-04-06T17:27:15+02:00
Ponieważ był przedstawicielem Franciszkanizmu. Franciszkanizm jest zbiorem poglądów wiecznie żywych, nawiązują do nich twórcy po dzień dzisiejszy. Przykładem poezji współczesnej jest poezja księdza jana Twardowskiego bądz Edwarda Stachury. Kwiatki Św. Franciszka należą do hagiografi. Kwiatki Św Franciszka - zbiór opowieści czynach i cudach Św. Franciszka i jego uczniów. Utwór ten wykorzystuje alegorystyczną mowę kwiatów, tytułowe kwiaty to cnoty Franciszkańskie.
1 5 1