Odpowiedzi

2010-04-07T19:53:31+02:00
1)otwieranie się szyjki macicy
trwa od 2 do 20 godzin (w książkach rożnie jest podane czasem też piszą od 1-24 wiadomo rożnie to bywa ;)). Można jednak stwierdzić, że ten czas jest zazwyczaj dłuższy u kobiet rodzących pierwsze dziecko, a krótszy u kobiet, które chodziły w czasie rozpoczęcia porodu najdłużej jak mogły, oddychają przeponą.
Jest to etap, który trwa od początku porodu, aż do całkowitego rozwarcia szyjki macicy. Zazwyczaj dochodzi tutaj do pęknięcia worka owodniowego i odejścia wód płodowych. Wydzielana oksytocyna stymuluje skurcze macicy prowadzące do rozwarcia i wygładzenia szyjki macicy oraz wypchnięcia dziecka na zewnątrz. Skurcze macicy na początku są delikatne, cykliczne (co 10-30minut i trwają 40 sekund każdy) . Potem skurcze się nasilają i są coraz częstsze. Skurcze trwają dopóki rozwarcie nie będzie wynosiło co najmniej 10cm. Dziecko w tym czasie przytula główkę do klatki piersiowej, a nóżki do tułowia. Ruchem śrubowym przesuwa się przez kanał rodny, stopniowo usuwane są też wody płodowe z płuc dziecka.

2)wydalanie płodu
To dość krótki etap- może trwać nawet tylko kilka minut (do godziny, dwóch). Ta faza zaczyna się od całkowitego rozwarcia szyjki macicy aż do przyjścia dziecka na świat. Silne, rytmiczne skurcze macicy oraz ruchy przepony (zwane parciem) następują falami i pchają dziecka do ujścia pochwy głową naprzód. Czasami jednak zdarza się nieprawidłowe ułożenie płodu.
W czasie skurczu partego dziecko przesuwa się też w dół, natomiast pomiędzy skurczami odrobinę się cofa. Gdy główka dziecka zostaje wypchnięta na zewnątrz, reszta ciała pojawia się zazwyczaj bardzo gwałtownie.

3)wydalanie łożyska
To ostatni etap porodu, najkrótszy. Rozpoczyna się od 5 do 45 minut po urodzeniu dziecka. Trwa kilkanaście do 30 minut. To etap polegający na wypchnięciu łożyska z macicy. Gdy to się stanie, łożyskowe naczynia krwionośne zwężają się by powstrzymać krwawienie. Zazwyczaj w tym czasie matka traci nie więcej niż 500 ml krwi. Bardzo ważne jest, aby organizm wydalił całe łożysko, gdyż fragmenty pozostające w macicy po porodzie mogą powodować krwotoki i infekcje. Dlatego położna zawsze sprawdza, czy wydalone łożysko jest kompletne. Jeśli tak się nie stało i części łożyska nadal tkwią w ciele kobiety należy oczyścić wnętrze kanału rodnego kobiety.