Chciałabym krótkie uzasadnienia dotyczące dwóch poniższych podpunktów :
a) alkohol jest wrogiem człowieka ( uzasadnienie na podstawie alkoholu etylowego , metylowego i gliceryny )
b) alkohole są niezbędnym surowcem wielu gałęzi przemysłu

1

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-04-06T19:57:12+02:00
Alkohol METYLOWY to najprostszy z alkoholi. Jest to ciecz bezbarwna, palna, o charakterystycznym zapachu, rozpuszczalna w wodzie. Jest SILNĄ TRUCIZNĄ, której 8 do 10 gram powoduje ślepotę a większa ilość - śmierć. Alkohol ten znalazł zastosowanie w przemyśle barwników, do produkcji formaliny, tworzyw sztucznych, włókien syntetycznych, w przemyśle farmaceutycznym oraz jako rozpuszczalnik farb i lakierów.

Gliceryna czyli propanotriol jest także trucizną. Po rozgrzaniu jest bezbarwną, bez zapachową i palną cieczą, która rozpuszcza się w wodzie. Alkohol ten znalazł zastosowanie w przemyśle skórzanym, farmaceutycznym, spożywczym, celulozowo-papierniczym, tytoniowym, włókienniczym, elektrotechnicznym oraz do produkcji barwników.


Alkohol etylowy jest kolejną, bezbarwną, łatwopalną cieczą, która w większych ilościach jest trująca. Ma charakterystyczny zapach i piekący smak, łatwo miesza się z wodą. Alkohol ten znalazł zastosowanie do produkcji kosmetyków, artykułów przemysłowych, zapachów do ciast oraz w przemyśle farmaceutycznym. Z alkoholu etylowego produkuje się denaturat czyli etanol skażony barwnikiem i substancjami trującymi. Denaturat wykorzystuje się jako rozpuszczalnik i paliwo.