Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-04-06T23:40:00+02:00
1. Ukraina zapłaciła rachunek za import gazu

W ten sposób uregulowano w pełni zapłatę za import rosyjskiego gazu w zeszłym miesiącu - poinformowała we wtorek wieczorem agencja Interfax-Ukrainy, powołując się na źródło w Naftohazie. Do środy ukraiński koncern musiał uregulować rachunek wobec Gazpromu, a w razie nieterminowej zapłaty Naftohaz byłby narażony na ostre sankcje.

Od kwietnia za 1000 m sześc. rosyjskiego gazu Ukraina musi płacić od 320 do 330 dol., czyli od 15 do 25 dol. więcej niż w pierwszym kwartale br. - zapowiedział we wtorek rzecznik Naftohazu Walentij Ziemljanski. Powołany przed miesiącem rząd Mykoły Azarowa do maja chce uzgodnić nową umowę gazową z Rosją, aby obniżyć koszty importu surowca od Gazpromu. Obecnie Ukraina płaci najwyższe w Europie ceny za rosyjski gaz obliczane na podstawie umowy uzgodnionej przed rokiem przez premierów Rosji Władimira Putina i ówczesną premier Ukrainy Julię Tymoszenko. Umowa ta zażegnała konflikt, podczas którego Gazprom na trzy tygodnie wstrzymał tranzyt przez Ukrainę swojego gazu do Europy Zachodniej.

2. Greckie banki dalej z problemami - bogaci Grecy wycofują swoje pieniądze

Nawet jeśli Grecja poradzi sobie z nadmiernym deficytem i zadłużeniem, sytuacja tamtejszych banków pozostanie nie do pozazdroszczenia - informuje "Daily Telegraph". Greckie banki mają problem, bo coraz więcej firm i Greków, zwłaszcza tych najbogatszych, wycofuje stamtąd swoje pieniądze i lokuje je pod pewniejszymi adresami.

Bogaci Grecy i firmy lokują obecnie swoje pieniądze w bankach takich jak HSBC czy Societe Generale, które są uznawane za bardziej bezpieczne. Jak pisze "DT", grecki oddział bankowości osobistej HSBC pracuje obecnie na pełnych obrotach w związku z przenoszeniem kont i pieniędzy z tamtejszych banków. Podobnie jest też w innych międzynarodowych bankach mających swoje siedziby w Grecji.

Bank Grecji poinformował, że coraz więcej greckich gospodarstw domowych lokuje swoje oszczędności poza granicami kraju. W styczniu w ten sposób z Grecji do innych krajów przetransferowano ponad 5 mld euro, w lutym w ten sam sposób przeniesiono 3 mld euro. Najpopularniejsze kierunki transferu pieniędzy to Wielka Brytania, Cypr i przede wszystkim Szwajcaria, gdzie kierują się zwłaszcza bogatsi Grecy. Jak informuje gazeta, obawiają się oni jeszcze bardziej drastycznej podwyżki podatków, która wkrótce może być ogłoszona przez rząd jako lekarstwo na poprawienie sytuacji fiskalnej państwa.

3. POZYCJA ŁOTEGO - Na rynku walutowym umacnia się złoty. Kurs euro spadł do 3,84 zł, a szwajcarski frank zanotował rekordowo niski poziom 2,71 zł. To skutek poprawy sytuacji na światowych rynkach finansowych oraz dobre wyniki gospodarki. Według ekspertów na dalsze umocnienie złotego będzie też miał wpływ kurs euro do dolara, a utrzymanie się kursu euro/dolar na wyższych poziomach byłoby wsparciem dla złotego.

4. Ministerstwo Finansów szacuje, że po trzech miesiącach 2010 roku deficyt budżetu wyniósł 22,5-23,5 mld zł i jest niższy od planu o 2-3 mld zł. W ustawie budżetowej na 2010 r. zaplanowano aż 52,2 mld zł deficytu. Systematyczna poprawa sytuacji gospodarczej i wpłata zysku NBP do budżetu spowoduje, że tegoroczny deficyt budżetowy może być niższy od zaplanowanego nawet o 10-15 mld zł.

5. Wg Ministerstwa Finansów państwowy dług publiczny (zadłużenie sektora finansów publicznych) na koniec 2009 r. wyniosło prawie 670 mld zł, co odpowiada 49,9% PKB. W ciągu 2009 roku dług publiczny urósł o 72,2 mld zł, czyli o 12,1% (najszybciej wzrosło zadłużenie sektora ubezpieczeń społecznych - o 4,2 mld zł, czyli o 150,8%, do blisko 7 mld zł oraz samorządów -o 11,2 mld zł, czyli o 39,9%, do 39,3 mld zł).. Na koniec 2008 r. wynosił 597,7 mld zł. W tym roku to zadłużenie jeszcze mocno wzrośnie. Dług publiczny ma osiągnąć prawie 740 mld zł.

6. Niemcy i Francja wzywają do utworzenia specjalnego podatku od banków, który stanowiłby fundusz przeznaczony na pomoc sektorowi w przypadku kryzysu. Wielkość podatku uzależniona byłaby od ryzyka podejmowanego przez dany bank. Do połowy roku powstanie specjalna ustawa. Niemiecki rząd podjął już decyzję w tym zakresie.

7. By zahamować wzrost deficytu budżetowego na Litwie pensje budżetówki zmniejszone o 30%, a emerytury o 11%. Równocześnie podniesiono VAT z 18 do 21% i podatek dla firm z 15 do 20%. Dzięki tym decyzjom deficyt budżetowy udało się ograniczyć do 9% PKB. Bezrobocie jest na poziomie 15%, a wg prognoz w 2011 wyniesie 17%. W ubiegłym roku litewska gospodarka skurczyła się o 15%.

8. W 2009 roku światowy handel skurczył się o 12%. Przyczyną był kryzys i spowolnienie gospodarcze oraz związane z nim pogorszenie się nastrojów konsumenckich, ograniczenia na rynkach kredytowych, co wywołało wzrost protekcjonizmu. Wg WTO w tym roku eksport z krajów rozwijających się takich jak Chiny, Indie czy Brazylia wzrośnie o 11%, a eksport z potęg gospodarczych ma wzrosnąć o 7,5%.

9. Obama zniósł obowiązujący od ponad 20 lat zakaz eksploatacji podmorskich złóż ropy i gazu u wybrzeży Stanów Zjednoczonych. Oznacza to także, że koncerny energetyczne uzyskają możliwość eksploatacji złóż w pasie 80 km od wybrzeży Wirginii, a prócz tego rozpoczną się przygotowania do eksploatacji pól naftowych i gazowych położonych pod dnem Atlantyku w południowej i środkowej części USA. Ma to zmniejszyć zależność USA od importu. Rząd zatwierdził też nowe przepisy o ograniczeniu zużycia paliwa z nowych aut.

10. Amerykanie zwracają uwagę na pogarszające się warunki prowadzenia biznesu. Zastrzeżenia dotyczą wdrażania amerykańskich technologii przemysłowych. Prócz tego Chiny stosują politykę sprzyjającą rozwijaniu i stosowaniu rodzimych innowacji, co ogranicza, a niekiedy także uniemożliwia aplikację amerykańskich pomysłów w niektórych dziedzinach przemysłu. W Kongresie mówi się, że niezbędne może się okazać uchwalenia prawa, które utrudniałoby handel z Chinami poprzez odpowiednie sankcje.

***
Mam nadzieję, że Ci pomogłam ;)
Dwie pierwsze informacje są b. rozbudowane, a reszta - ogólnikowo.
Tak zwykle przebiegają prasówki, więc myślę, że tekst jest łatwo przystępny, a i informacje wg. wagi wybierałam i streszczałam.