Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-04-07T15:28:23+02:00
Artysta przez wieki nadawał kształt i wyraz kulturze ludzkiej. Często niedoceniany, bez środków do życia, nieraz głodujący nie zważał na niedogodności, w całości oddając się sztuce. „Biedni artyści”, jak zwykło się mówić, dziwacy wyśmiewani przez wszystkich. A jednak ci wszyscy zawsze korzystali z ich usług, ponieważ ludzie potrzebują kontaktu ze sztuką. Nie można się całkowicie od niej oddzielić, ponieważ istnieje u człowieka potrzeba piękna oraz duchowego odpoczynku. Tą potrzebę zaspokajają widowiska teatralne, filmy, koncerty oraz czytanie i oglądanie malowideł.
Mimo iż sztuka kwitnie w dzisiejszych czasach nie mniej niż kiedyś, rola artysty w życiu jednostek zmniejszyła się. Według mnie artyści dzisiejsi tworzą dla stałego kręgu odbiorców zajmujących się sztuką. Uczestniczenie aktywne w kulturze jest mniej popularne ze względu na postęp techniczny jak i tempo życia ludzi. Niegdyś obrazy malowane wisiały w każdym domu, ponieważ nie znano techniki reprodukcji. Dzisiaj ludzie nie zważają na to, co wieszają w na ścianach w swoich pokojach; nieraz są to wycięte z gazet obrazki w ramce. Mniejsza jest też ilość ludzi interesujących się teatrem oraz literaturą. Spadek popularności sztuki w dzisiejszych czasach tłumaczę tym, że kiedyś była ona połączona z użytkownością. Kupowało się meble, rzeźbione przez stolarza, który był jednocześnie rzeźbiarzem, były dziełami sztuki. Budowało się domy, które były dziełem sztuki artysty – architekta. Każdy przedmiot był jedyny w swoim rodzaju. Teraz w wyniku masowej produkcji nic praktycznie nie ma żadnej wartości jako dzieło. Domy budowane prosto, według jednego projektu nastawione jedynie na użytkowość, obrazy powielane tysiące razy w jako reprodukcje, ubrania szyte milionami sztuk według jednego wzorca. Ma to też swoją zaletę: sztuka jest bardziej elitarna i łatwiej odróżnić prawdziwego artystę, oraz prawdziwą sztukę od kiczu.
Rolę artysty i sztuki dzisiaj można jeszcze rozpatrywać pod innym względem. Sztuka pełni teraz rolę podobną niż kiedyś dla ludzi. Zbiór jej źródeł przekazu został rozszerzony przez wynalazek telewizji. Przede wszystkim służy rozpowszechnianiu pewnych idei, oraz ukierunkowywaniu toku myślenia społeczeństwa.
7 4 7